| RockRox a întrebat:

Poate sa-mi spuna si mie cineva simbolurile Romaniei (pe langa imn tricolor, si ziua nationala va rog). Adica devizia si statuia care reprezinta Romania

Răspuns Câştigător
| ChiarEu2 a răspuns:

Stema tarii este simbol al Romaniei. Din pacate nu avem o deviza ca alte state!

| RockRox explică (pentru ChiarEu2):

Multumesc de ajutor happy

2 răspunsuri:
| anad a răspuns:

"Simboluri naţionale
(1) Drapelul României este tricolor; culorile sunt aşezate vertical, în ordinea următoare începând de la lance: albastru, galben, roşu.
(2) Ziua naţională a României este 1 Decembrie.
(3) Imnul naţional al României este Deşteaptă-te române.
(4) Stema ţării şi sigiliul statului sunt stabilite prin legi organice. Alte simboluri:
http://www.9am.ro/......jarul.html