| iannnsd3adinsid3 a întrebat:

Hei y'all, mai este cineva interesat de admiterea la animatie la unatc? Vreau sa merg in vara si incep sa ma pregatesc. Nu am fost la liceu de arte si ar fi frumos sa mai stiu pe cineva care vrea sa dea tot acolo si cu care sa vorbesc despre astahappy thanks

Răspuns Câştigător
| NLS a răspuns:

Nu te ajuta prea mult sa vorbesti cu cineva, insa te-ar ajuta teribil sa exersezi din greu, in fiecare minut liber.

Animatia implica o poveste, un scenariu daca vrei.
Incearca sa desenezi caractere (pentru inceput 2D, -sau 3D daca te pricepi foarte bine), apoi sa le integrezi intr-o poveste.

Familiarizeaza-te cu Blender (chiar daca in cadrul studiilor vei folosi cu siguranta si cele 2 programe de la Autodesk... sau Cinema 4D), sunt ceva tutoriale pe YouTube, destul de bune.
E gratuit, e foarte puternic, si reprezinta fundatia cand doresti sa mergi pe acest drum.

| iannnsd3adinsid3 explică (pentru NLS):

Cred ca m-ar ajuta putin sa vorbesc cu cineva pentru ca ma simt putin pierdut.e doar ca nu nu pot gasi nici un exemplu de portofoliu ca sa-mi fac o idee despre ce greseli nu ar trebui sa fac. stiu si ca facultatea are niste cursuri de pregatire pentru admitere incepand din martie, dar aparent vor fi online, prin intermediul ZOOM si imi este putin teama ca am sa inteleg cam greu asa. ma tot gandesc la cum ar trebui sa incep portofoliul si cum ar trebui sa imi imbunatatesc abilitatile. multumesc mult pentru raspuns!

1 răspuns: