| walk a întrebat:

Help! ce facultate ma-ti sfatui sa aleg? maine merg cu dosarul si nu am nicio idee,, mersi

4 răspunsuri:
| mihaibrasov a răspuns:

Depinde ce profil ai facut, ce te atrage.
De ex. Facultatea de Matematica-Informatica sau ceva de Stiinta Calculatoarelor iti asigura cat de cat un job pe viitor (adica ai sanse cat de cat mari sa te angajezi pe urma). Dar nu e usor. E foarte greu, e multa matematica, si multa materie 'expirata' sa ii zic asa...

Medicina e frumoasa dar trebuie sa ai tragere si rabdare pentru ea. 6 ani facultatea + 3-5 ani de rezidentiat. Deci vreo 10 ani pana vei fi pe picioarele tale... te pot tine parintii atat?

Dreptul... daca n-ai spatele acoperit mai bine nu-l faci ca iesi altfel maxim profesor de istorie sau civica... Si nu se merita.

Psihologie si/sau stiintele educatiei din nou nu prea se merita. Da. e distractiva, usoara... dar dupa impingi pamatuful ala electric cu care se spala pe jos in hypermarketuri. (stiu cazuri reale...).

Relatii internationale... asta e doar un nume pompos. La fel ca stiinta afacerilor sau alte minuni.

Eu iti dau un sfat de care sa tii cont : orice facultate iti vei alege sa muncesti de nebun pentru tine. Implica-te in asociatii studentesti, invata de capul tau cat poti de mult, ia-ti si un job part-time daca poti pentru experienta... trage tare! Acum e momentul.

| Eu_5933 a răspuns:

Alege materiile care iti plac cel mai mult. noi nu putem alege, pentru ca nici nu te cunoastem, dar trebuie doar sa te gandesti ce te vezi facand peste 3-4-5 ani big grin... sau stai un an acasa, ia un job si hotaraste-te
sper ca intr-un fel a fost de folos. succes la facultate

| Blue_2910 a răspuns:

Depinde ce inclinatii ai, ce anume iti place, daca ai inclinatie spre partea reala sau spre cea umana... daca vrei sa mergi intr-un oras anume. Spune-ne mai multe detalii si asa iti vor scrie mai multi sugestii.

| walk explică:

Eu ma gandeam la cluj la babes la psihopedagogie sectia *logopedie* deoarece au am terminat liceul de filologie( romana limbi straine geogra istorie intens)