| Ioananmt a întrebat:

Hey imi spuneti dc cainele alearga dupa pisica (legenda va rog)

Răspuns Câştigător
| AlexBitza a răspuns:

Uite legenda pe care o stiu eu: Era un stapan el avea o pisica si un caine.Cainele si pisica avea un prieten soarecele dar si cainele si pisica se intelegeau bine, pana cand stapnul i-a dat un biletel cainelui care avnd treaba la dat la pisica care la randul ei i la da soarecelui care nestiind ce sa faca cu el l-a rontait. Dupa stapanul a cerut biletelul cainelui acesta s-a dus la pisica iar pisca l-a cerut soarecelui care il pierduse. Asa ca de atunci cainele alearga pisica si pisica soarecele
Va rog sa-mi scuzati redactarea dar ma grabesc.
O seara buna in continuare!

2 răspunsuri:
| Anonima_9977 a răspuns:

Stiu o legenda de cand eram mai mica dar nu stiu cat este de adevarata:

"Erau odata doi prieteni buni:caine si pisica infaptuiti de Dumnezeu in acelasi timp. Ei erau foarte apropriati pana intr-o zi cand cainele a primit de la D-zeu o hartie mica si i-a poruncit sa nu o "citeasca" decat cand este infaptuita ultima vietete, iar el a ascuns-o precum un os, pisica auzind zvonul cum ca el era "primul ales" a dezgropat hartia si a "citit-o". In ea erau scrise urmatoarele" Tu vei fi loial si prietenul cel mai de incredere a fiintelor umane ce vor avea sa se nasca. Profetia se va implini dupa ce ai terminat de citit tot pasajul, dar de nu-l vei citi ea nu se va implini decat dupa ce portile Raiului se vor deschide a 2-a oara" Pisica ascunsese biletul intr-un loc stiut numai de ea iar in prezent, desi profetia s-a implinit cainele vrea macar sa afle motivul adevarat pentru rivalitatea dintre ei, insa ea crezand ca vrea sa se razbune, se fereste de el fungind tot mai departe"
SFARSIT

alta legenda nu mai stiu dar incearca aici
http://forum.softpedia.com/lofiversion/index.php/t561272.html

dar sa stii ca nu toti caini vor aceasta socoteala(daca nu ma crezi uitate la clipul urmator:

http://www.trilulilu.ro/bebelea/bbe5c9268effdc?video_google_com=

| RikarDo a răspuns:

Chiar nu m-am gandit la asta niciodata.Astept si eu niste raspunsuri