| ClauditaSmile a întrebat:

Am si eu o intrebare sare s-ar putea sa para stupida. De ce cainele alearga pisica?

9 răspunsuri:
| DeyCj a răspuns:

Se știe că cele două animale domestice provin din specii complet diferite; Canine și feline.
Câinii sunt animale de vânătoare din fire și de asta „vânează" tot ce mișcă, inclusiv pisicile.Asta e din instinctul lor, la care pisicile reacționează de frică și din faptul că nu ar putea accepta ca să fie vânate, ceea ce le place câinilor.Succes

| Kriss96 a răspuns:

Sunt specii foarte diferite. Dar eu nu prea am vazut caini alergand pisici. Mai mult am vazut caini care doar latra pisicile sau chiar caini carora le este frica de pisici. Cainii mei nu alearga pisicile. Au fost obisnuiti de mici cu ele. Depinde si de obisnuinta sau de personalitatea cainelui. In general rasele de talie mica sunt mai agresive cu pisicile. Cainii de talie mare le lasa in pace. Oricum nu e cine stie ce rivalitate. Animalele nu se inteleg intre ele de la natura. Hamsterii nu se inteleg intre ei de nicio culoare. Mai degraba impaci un caine cu o pisica. Si nici cainii nu se inteleg mereu intre ei. Iar pisicile chiar ca iti dau batai in cap. Deci concluzia e ca animalele nu se inteleg nici intre ele (vorbind de aceeasi specie). Daramite daca sunt specii diferite.

| Chamberlin a răspuns:

Buna,
Ai observat ca mereu pisica vrea sa fie rasfatata de stapan iar cainele vrea sa isi protejeze stapanul de ele asa ca le fugareste.
Dar cei vagabonzi le fugaresc pentru a le manca.
Pa!

| NYK4u a răspuns:

Pentru ca: Pisi e obraznica laughing

| laurica2001 a răspuns:

E o rivalitate veche intre ei de pe vremea cand se duelau pentru hrana prin savanele africane.
:3 funda?

| Meптαʟıтч a răspuns:

O place. Firile opuse se atrag.winking

| Istrate_Seby_1996 a răspuns:

Pentru ca, deoarece, fiindca, cainele vrea sa faca friqi friqi cu pisicuta.

| xXBeSpecialXx a răspuns:

Depinde...daca nu esti sigura du cainele la veterinar.

| J0k3R2014 a răspuns:

Pentru ca se suporta big grin