| True Blood a întrebat:

Eu acum trec clasa a VIII a si mereu aud ca prietenele mele vorbesc despre liceu si la ce profil ar vrea fiecare sa dea.
Eu ma gandeam la profilul :mate-info sau la uman (romana), dar nu stiu...
Intrebarea este:
Ce materii se fac la aceste profiluri, care este mai bun si de ce credeti acest lucru?

Tnx`!

6 răspunsuri:
| AdelinaC a răspuns:

Eu sunt la mate-info si e super usor. Daca stii mate, info si chimie o tii tot anul numai timp liber.Eu din cls a9-a nu am mai invatat deloc asa cum o faceam in clasele mici si am avut note mai bune.

| Piticaaa a răspuns:

Pai... mate-info si uman sunt total opuse. Anul asta te vei decide ce iti place mai mult: romana sau matematica. Eu anul asta sunt a IX-a si am ales profil economic, fiindca-i de viitor. Adica voi iesi cu o diploma de contabila. Cu uman-ul n-ai ce face, numai daca nu vrei sa faci scoala. Iar la mate-info, mie mi-a fost frica sa ma duc pentru ca puteam sa pic cu usurinta la fizica. In schimb, la economic dintr-a XI-a nu mai fac fizicabig grin. Eu zic sa alegi mate-info sau economic, si daca te pricepi la engleza da si testul pentru bilingv. Uman-ul pur si simplu nu te duce nicaieri... poate la facultatea de dreptthinking succes!

| FreeStyle_6834 a răspuns:

Scumpa mea mai ai multisor pina ajungi la liceu, te duci acolo unde ti se pare ca obiectele de baza sunt anume acelea la care te pricepi tu mai bine!

| Alexandra2095 a răspuns:

Depinde ce iti place tie.Eu sunt la stiinte ale naturii si e profil real. Fac matematica, dar nu ca la mate-info, fac fizica, biologie, chimie. Daca tu ai o inclinatie mai mare spre romana, limbi straine, istorie...mergi la un profil uman.La filologie faci limbi straine, romana, latina. Daca iti place istoria-filozofie-mergi la stiinte socialewinkingDaca preferi matematica multa si informatica, fizica, mergi la mate info. Iar daca iti place si putin matematica, biologia, chimia, fizica-mergi la stiinte ale naturiiwinking

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

La mate-info sunt cateva categorii, de exemplu in liceul meu cand te inscrii la clasa de mate-info te intreaba : mate-info intensiv engleza
mate-info intensiv informatica
mate-info (propriu zis)
La mate-info intensiv engleza ai 4 ore de matematica si 4 de engleza pe saptamana si 1 de informatica si dai teza la urmatoarele : romana, matematica, engleza, informatica si la alegere dintre biologie, chimie, fizica.
La filologie ( uman ) faci 4 ore de romana pe saptamana, spre deosebire de celelalte clase care fac 3 (incepand cu clasa a 10-a) si latina. Nu sunt foarte sigur deoarece nu am intrebat niciodata la ce sa da teza dar stiu ca printre ele se numara latina. Clasele de filologie nu mai dau bac-ul la matematica, dar nu stiu daca se adauga altceva.
Mai sunt clase de stiinte sociale, dar depinde de profilul liceului. Aici dai teza la logica ( materie noua care se face in clasa a 9-a).
Nu prea stiu la restul si nu vreau sa speculez...hope it helped.

| Inaemma a răspuns:

Pai eu sunt la mate-info si aici ne bazam mai multe pe mate info chimie fizica thinking TIC si cam atat oricum nu eu am vrut sa intru acolo at wits' end eu vr la filologie intens engleza imi place mai mult engleza dar...asa a fost sa fie vazand ce dirig si ce profa buna de mate am am ramas acolo thinking eu cred ca ar trebuie sa alegi ceva care iti place happy