| BakerMan a întrebat:

Îmi puteți spune toate orașele din SUA unde nu ninge niciodată ( poate cu f. mici excepții)?
Fundă

Răspuns Câştigător
anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Hmm, am fost in America. Plimbat prin cateva state, sa zicem mai bine de jumatate din America. Iti spun direct : pe coasta de vest a statelor unite nu ninge. Aici includem orase precum San Francisco, Los Angeles si ce mai gasesti in imprejurimile sale. Dar vezi ca mai exista si zone ale Califormiei in care ninge. Documenteaza-te pe wikipedia despre statului California, climatul sau si Donner Pass unde gasesti zapada in orice anotimp ai merge. Este un fel de transfagarasan. Citeste inclusiv despre cutremurele din statul California care sunt periodice. Eu prins unul.

Alt stat in care nu am gasit zapada indiferent in ce anotimp am mers a fost Florida. Eu am vizitat tot de la Fernandina Beach pana la Miami inclusiv Key West + Orlando si nu am calcat in zapada. Dar vezi ca Florida este un stat expus la TORNADE.

In oklahoma ( statul ) daca te muti nu prea ai zapada, dar aici vezi ca este un stat lovit mereu de tornade. Numai in tranzit am vazut in departare una tornada, dar la cum arata, cred ca era una tip F1. Cred ca in Oklahoma s-au obisnuit cu tornadele precum in Vrancea cu cutremurele.

Alt stat in care nu ninge : nevada. Mai este Arizona, dar vezi ca in Arizona de prajesti precum puiul la rotisor. In mare parte e desert, temperaturi de 45-48 grade LA UMBRA. A, da... si in orasul Phoenix din Arizona am stat 12 ore pe aeroport din cauza unui DUST STORM. Cica la ei e ceva obisnuit. Pentru mine a fost noutate.

Nu stiu ce sa iti mai zic. Cam asta e America. Ninge, nu ninge, dar sunt tornade sau cutremure. Eu m-as muta pe malul Oceanului, in California.