| Dana a întrebat:

Informatii despre colonizarea americii de nord si marile descoperiri geografice?(nu wikipedia)Funda

1 răspuns:
| monikablondie a răspuns:

Am eu pe caietul de istorie Marile descoperiri geografice big grin

Contextul:

-blocarea drumului mătasei de către Imperiul Otoman
-ideea că Pământul este rotund
-progrese tehnice:busola, astrolabul (instrument care prin măsurarea poziţiei Soarelui stabilea latitudinea), caravela (corabie de mari dimensiuni capabilă să străbată oceanul)

Portugalia în timpul lui Henric Navigatorul a început o serie de expediţii pe ţărmul vestic al Africii.
În 1486 Bartolomeo Diaz a navigat pe ţărmul vestic al Africii atingând Capul Bunei Speranţe - cel mai sudic punct al Africii.
Vasco d'a Gama a continuat călătoria lui Diaz descoperind în 1497 un nou drum spre India prin ocolirea Africii.
În 1492 Cristofor Columb porneşte din Spania înspre Vest pentru a ajunge în Orient. În această călătorie descoperă un nou continent, dar el crede că a ajuns în India. Amerigo Vespucci a realizat că s-a descoperit un nou continent ce se va numi în cinstea sa America.
În 1495 prin tratatul de la Tordesillas Spania şi Portugalia îşi împărţeau noile teritorii: Spania Vestul, Portugalia Estul.
Astfel, in 1500 Pedro Alvarez Cabral a descoperit Brazilia, singura colonie adevarata a Portugaliei ce a trebuit să se mulţumească cu factorii (puncte comerciale) în Africa şi Asia.
În 1519-1522 expediţia lui Fernando Magellan realizează primul înconjur al Pământului.
Consecinţe:

-apariţia Imperiilor Coloniale
-inflaţie de aur
-schimbarea percepţiei despre lume
-adunarea de noi plante (porumbul, cartoful, roşiile, tutunul etc.)
-reînvierea sclaviei

Sper că ţi-am putut fi de folos!