| Ciomega a întrebat:

La formula de aflare a impartitorului, cand impart deimpartitul la cat imi ramane rest, de ce?

Răspuns Câştigător
| Fantastic7 a răspuns:

D=deîmpărţit
î=împărţitor
c=cât
r=rest
d : î = c, r
adică atunci când împarţi deîmpărţitul la împărţitor îţi poate rămâne rest, dacă deîmpărţitul nu se împarte exact la împărţitor.

4 răspunsuri:
| corolav a răspuns:

Da, este ceea se numeşte "împărţire cu rest".
De exemplu 15 : 4 = 3 rest 3
Dar, această împărţire pate continua şi atunci se ajunge la ceea ce se numesc "fracţii zecimale".
Cam aşa :
15 : 4 =3, 75
---
-----
= =

| corolav a răspuns (pentru corolav):

Îmi pare rău. Grafica din răspuns a fost deformată de calculator.
3 de la 30 vine sub 2 de la 12, apoi se coboară 0. Se gîndeşte 4 în 30 merge de 7 ori. 4 x 7 = 28.
30 - 28 = 2.
2 de la 20 vine sub 8 de la 28. Se gîndeşte, 4 în 20 merge de 5 ori. 4 x 5 = 20. Şi nu mai rămîne nimic.
Cam asta e!

| Stoica_Daniela_1978 a răspuns:

Da, este ceea se numeşte "împărţire cu rest" adică atunci când împarţi deîmpărţitul la împărţitor îţi poate rămâne rest, dacă deîmpărţitul nu se împarte exact la împărţitor. d : î = c, r
D=deîmpărţit
î=împărţitor
c=cât
r=rest

| Stoica_Daniela_1978 a răspuns:

Da, este ceea se numeşte "împărţire cu rest", adică atunci când împarţi deîmpărţitul la împărţitor îţi poate rămâne rest, dacă deîmpărţitul nu se împarte exact la împărţitor.
D=deîmpărţit
î=împărţitor
c=cât
r=rest
d : î = c, r