| citron a întrebat:

Pentru ca un desen in creion sa fie intr-adevar reusit presupun ca am nevoie de un anumit tip de creion pentru umbre, un alt tip de creion pentru contur si asa mai departe! deci...imi poate spune cineva mai exact de ce am nevoie?

7 răspunsuri:
daniela
| daniela a răspuns:

Creionul este un instrument specific pentru executarea desenelor, a schitelor pregatitoare pentru pictura, sculptura, tapiserie, etc. (v. carton). Pana in secolul 16, creionul era confectionat din argint sau din plumb (v. condei). De atunci grafitul, substanta minerala moale, de culoare cenusie, a devenit un material de baza al confectionarii creionului.La sfarsitul secolului 18, N. J. Conte (Franta) si J. Hardmuth (Austria) au reusit, prin amestecuri de grafit si argila, sa obtina diferite sortimente de creion (care le poarta numele) cu grade de moliciune diferite. Duritatea creionului difera de la H=hard (sau forte) pana la B=black si se numeroteaza de la 1 la 7 (7B=cel mai moale). In functie de gradul de tarie sau moliciune a creionului se obtin desene lineare foarte precis conturate (Holbein, Ingres, desenele de sculptori) sau desene cu subtile treceri de la umbra la lumina si forme mobile (Degas, Dufy). In Romania, desenul in creion s-a bucurat de o mare pretuire; au ramas de la Nicolae Grigorescu mii de desene, dar si de la Luchian, Ressu, Pallady, Iser, Steriadi, Tonitza, St. Dimitrescu, s. a.
Creioanele pot fi si colorate; desenele de acest fel dobandesc, prin adaos de culoare, alte caractere estetice, apropiindu-se de acuarela si, uneori, de pictura.
Exista creion gras, creion special, utilizat in desenul litografic pe piatra, in componenta caruia intra coloranti negri (funingine), ceara si sapun.

| vilmaristul a răspuns:

Acum ca H ca B trebuie sa fii atent si la HB.(1-4)H sau (1-4)B si diverse combinatii de H cu B

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Creioanele B sunt cu mina moale, iar cele cu H sunt cele cu mina tare. Pentru portrete creioanele 3B sunt foarte bune.

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Pentru aceasta ai nevoie de 1 lingura ge vafle si beai inainte de a desena astfel vei borÎ peste tot si vei face o multime de desene )

| NoOrdinaryHuman a răspuns:

Eh! lasati toate filozifiile astea iti spun eu. Cele mai bune pentru. umbra sunt creioanele obisnuite dar nu dinalea de mana a 2-a.cat dspre contur foloseste cu mina groasa la haine si la fata in special la ochi si nas fale cu ceva subtire.

| BabyRosse a răspuns:

Alina are dreptte e o tipa de milioane nu stiu ce ne-am face fara ea.

| emin3mcosmin a răspuns:

Sunt creioanele B si H