| Chillcs a întrebat:

Ce creioane imi trebuiesc pentru un desen frumos? De care creioane am nevoie la umbre, la par, la ochi si asa mai departe?

Răspuns Câştigător
| MalleusMaleficarum a răspuns:

Creioanele de la Koh-I-Noor sunt foarte ok, şi la preţ şi la calitate.
Există:
HB, B-8B, H-9H, F.
http://2.bp.blogspot.com/......gChart.png

4 răspunsuri:
floresdemayo
| floresdemayo a răspuns:

Îti trebuie "mână de lucru", nu culori foarte speciale. Trebuie să stii să le folosesti, să stii să le "conduci", să stii să te "joci" cu ele. Atât tot.

| Chillcs explică (pentru floresdemayo):

Da, asta stiu. Dar stiu ca iti poti usura munca cu anumite feluri de creioane. De exemplu, eu folosesc doar 2B-uri si nu pot sa scot cu ele o umbra neagra ci doar gri inchis.

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

B-urile se folosesc de regulă pentru asta. Eu una mizez întotdeauna pe 4 b, 6b și 7b. Poți folosi și cărbune, dar pe ăsta trebuie să îl fixezi. Sunt și anumite pixuri pentru desenat, le gasești în librăriile mari și din câte știu nu sunt nici scumpe.
Baftă!

| Katas a răspuns:

Cele mai bune creioane pentru desene in negru sunt cele 6B.