| mODIN a întrebat:

S-ar putea chiar intrebarea mea sa fie bazata pe niste concluzii gresite, dar mi se pare ca eliminarea partiala a standardelor clasice din pictura a dus la un fel de epoca de aur in modernism, perioada in care am avut cea mai mare densitate de artisti de valoare (excluzand renasterea), dar totodata chiar asta pare sa fi ucis pictura cu totul, din cauza faptului ca "artistii" s-au indepartat din ce in ce mai mult de tehnicile consacrate si de esteticul universal incat au transformat domeniul lor in ceva esoteric, destinat doar celor care fac parte din el si nicidecum omului de rand. Am inteles eu gresit ce s-a intamplat? S-au mutat artele vizuale in alta parte, sau chiar au devenit mai putin relevante?

2 răspunsuri:
| sabin89 a răspuns:

Cum ne-am obișnuit să ne batem joc de toate, de ce ar face artele vizuale excepție...

| dullcat a răspuns:

Artele vizuale nici nu mai sunt menite pentru omul de rand, deci de ce ar mai conta? De vizionat :

https://www.youtube.com/watch?v=ZZ3F3zWiEmc

https://www.youtube.com/watch?v=YooFwA7xj18