| Raul000111 a întrebat:

Sall tuturor cine ma poate ajuta cu o chestie fff urgenta sad? Imi puteti spune ceva mituri ale romei antice? Cine imi da cel mai interesant mit(link/orice) primeste funda! big hug MS

Răspuns Câştigător
April
| April a răspuns:

Exista o multime de legende privitoare la Roma antica; iata cateva dintre ele:
-legenda originei divine a celor doi nepoti ai regelui Numitor:Remus si Romulus; tatal lor ar fi fost insusi zeul Marte;
-legenda intemeierii Romei de catre Romulus,cel care si-a ucis fratele pentru incalarea zidurilor,dand astfel numele sau noii cetati;
-legenda rapirii sabinelor;
-legenda infruntarii dintre Horati si Curiati;
-legenda rapirii in cer, de catre zei, a lui Romulus, s.a.m.d.

2 răspunsuri:
| nik3rsmann7 a răspuns:

Legenda intemeierii Romei.