| リナ a întrebat:

Care ma ajuta cu 10 mituri si legende ale romei antice?

P. S. daca aveti de gand sa scrieti mesaje inutile, nu va mai obositi sa le scrieti.nu are rost. happy

Răspuns Câştigător
| Dinuuu a răspuns:

Am gasit un site care sa te ajute :D http://istoriiregasite.wordpress.com/......a-antica/. E si legenda arderii Romei de catre Nero, am uitat sa o mentionez pe aceea. Dar vad ca nu sunt chiar atat de bune, poate reusesti sa gasesti ceva aici, oricum deci avem 2 cea cu Romulus si Remus si cea cu Nero

9 răspunsuri:
| Dinuuu a răspuns:

Pai e legenda lui Romulus si Remus despre infintarea Romei, caut-o pe internet.

| リナ explică (pentru Dinuuu):

Dar am nevoie de altele...in afara de aceea... big grin

| Dinuuu a răspuns (pentru Dinuuu):

3)Eneida-legenda plecarii lui Eneas din Troia si cum a ajuns acesta in peninsula italica formand poporul Roman.

| Dinuuu a răspuns (pentru リナ):

Am gasit un site care sa te ajute :D http://istoriiregasite.wordpress.com/......a-antica/. E si legenda arderii Romei de catre Nero, am uitat sa o mentionez pe aceea. Dar vad ca nu sunt chiar atat de bune, poate reusesti sa gasesti ceva aici, oricum deci avem 2 cea cu Romulus si Remus si cea cu Nero

| Dinuuu a răspuns:

Dar ai o tema de facut sau vrei sa afli tu mai multe despre Imperiul Roman? Pt ca asa sunt si multe intamplari reale interesante, cum estea ceea cu Spartacus.

| cozmyn3 a răspuns:

Pai ar fi : Dracula, Podul Minciunilor si Baba Dochia dar e si legenda lacramioarei cam atatea stiu.

| リナ explică (pentru cozmyn3):

Oh. da no romanesti...ci a Romei antice... tongue alea le stiu.

| Delmo a răspuns:

Http://mythologica.ro/roma-origini-si-inceputuri/

Ai despre divinatie, zeii Romei, religia romana, mituri etc. Dai un search cu Roma antica.
Este un site numai despre mitologie si simboluri.

| Megan a răspuns:

Http://ru.scribd.com/......Vol-1-Zeii aici am gasit niste mituri interesante