| keissy a întrebat:

as vrea si eu niste idei de creaturi mitologice, pentru o carte contemporana.vampiri si magicieni, sunt prea multi. vreau ceva ce devine si om, gen varcolac Sau necromanti.help!

Răspuns Câştigător
| florina200 a răspuns:

Unicornii
Unicornul mai este cunoscut si sub numele de inorog sau licorna si este reprezentat de un cal alb cu un corn in frunte in jurul caruia legendele si basmele au invelit o serie de propietati miraculoase.conform folclorului cornul unei asfel de fapturi avea abilitatea de a vindeca bolile si ranile de a reduce la viata o.
persoana si de a devwni invizibil. Unicornul este considerat un simbol al puritati si al libertatii oameni au decimat aceste fiinte pentru a intra in posesia cornului lor cu propietati magice.
Gigantii
Mitologia spune ca gigantii erau fii lui Uranus zeul cerului si al Geei mama pamantului nascuti de Geea pentru ai rezbuna pe titanii erau muritori si conform legendei puteau fi ucisi daca un muritor si un zeu ii loveau mortal in acelasii timp.
Pasarea Phoneix
In mitologie pasarea Phoneix este un simbol al longevitatii si al renasterii care a inspirat celebra zicala ''renaste din propia-ti cenusa''. Zicala este o referire la abilitatea creaturi de a se regenera periodic se va autoincendia intr-un cuib special amenanjat din plante aromatice si va renaste din propria cenusa.Aspecrul este asemanator cu cel al unui vultur insa prnajul este mult mai colorat noantele predominante fiind cele de rosu si oranj si in unele legende fiin infatisata ca o pasare cu penele de aur.Este considerat un simbol al intelepciuni si al cunoasterii spunandu-se adesea ca si-ar oferi o parte din cunostinte celor meritosii impreuna cu darurile sanatatii.
Grifonul
Grifonul este infatisatca fiind o creatura maiestuoasa de dimensiuni mari cu corp de leu cap de vultur si aripi de vultur aspectul este unul simbolic si denota maretia,nobilitatea, libertatea si intelepciunea.Conform legendelor grifonul era un gardian cel mai adesea folosit la apararea obiectelor de mare valoare ale nobililor si ghearele sale avea propietati medicinale si penele sale readuceau vederea oamenilor orbi.In epoca medievala apar scrieri conform carora in crestinism grifonul era simbolul lui Iisus care era asemeni creaturi atat uman cat si zeu in anumite biserici se mai gasesc sculpturi cu aceste fiinte nobile.
Centaurul
Centauri sunt creaturi ce apar in mitologia greaca si sunt cunoscuti pentru aspectul lui dual trunchi uman unit cu trunchiul si membrele unui cal. Desi in mitologia greaca erau simboluri ale haosului si ale pasiunilor nestavilite centauri au devenit in epoca moderna un simbol al intelepciunii si nobilitatii si li sau atribuit abilitati de prezicere a viitorului vindecare si cunostinte astronomice
Medusa
In mitologia greaca Medusa era gorgona si fica lui Phorchy si al lui Ceto (fica lui Geea si a lui Pontos) zei ai marii fiind infatisata ca o femeie frumoasa cu serpi in loc de par care isi atrage victimile in special barbati si ii impietrea cand acestia realizau un contact vizual.Numele sau semnifica ''gardian protector'' si coform mitologiei clasice aspectul sau se datoreaza zeitei Atena in templu caruia slujea ca o preoteasa zeita virgina a transformat-o pe Medusa, furoasa dupa ce aceasta si-a pierdut virginitatea pe care iaimpus-o Atena
Minotaurul
In mitologia greaca minotaurul aveau un aspect aproape uman corp omenesc si cap de taur si fire de animal salbatic incontrolabil fapt pentru care a fost inchis in labirindul din Creta si ulterior ucis de Teseu.Conform legendei regele Cretei Minos i-a cerut lui Poseidon un taur alb pe care urma sa-l sacrifice pentru a onora numele zeului apelor insa a decis sa-l pastreze pentru sine.Alegerea sa a infuriat zeul care a facut in asa fel incat sotia regelui Pasiphae sa se indregosteasca de taur acesta a recurs la un truc pentru a se imperecheze cu taurul iar din cei doi a rezultat minotaurul creatura care a venit in timp instabila si lesne de controlat asfel incat Minos i-a cerut lui Daedalus sa construiasca un labirind gigantic unde sa-l abandoneze cu scopul de al inchide pe veci
Dragoni
Dragoni sunt creatura de legenda si de basm reptile ca origine iar doua categori primare ar fi dragoni europeni si cei de cultura orientala.Dragoni europeni sunt asociati elementului pamant si sunt adesea infatisati ca fiind de dimensiuni mari cu corp asemanator cu acel al unui varan coada de sarpe si aripi asemanatoare cu cele de lilieci.legendele europene despre dragoni difera de l, a cultura la cultura asfel in cat in anumite zine se vorbeste despre aceste creaturi ca ar avea propietati de a scuipa foc si desi sunt infatisati ca ar avea doua perechi de membre in unele culturi membrele supeioare sunt inlocuite de aripi care le folosesc la mers si agatat. Dragoni din cultura orientala nu difera mult la aspect insa au aripile specifice celor din cultura europeana si cel mai adesea sunt asociati cu elementul apa. Epoca moderna le-a atribuit acestor fiinte numereoase abilitati printre care cea de a vorbi si de a stabili contac telepatic cu o fiinta umana dragonii sunt asociati cu intelepciune longevitate putere fizica si sunt simbolistica lor face referire la niste gardieni ai naturi.
Lelele
Sunt creaturi specifice folclorului romanesc si sunt cunoscute datorita faptului ca ce care le privesc isi pierd mintile.in folclor ielele sunt creaturi de o frumusete rara care apar uneori sub forma umana alteori ca enitati nematerializate si care obisnuiesc sa danseze goale in grupuri numeroase.desi nu sunt fiinte meschine ielele sunt iute de manie atunci cand sunt provocatejignite cand o fiinta umana doarme sub un copac care este propietatea lor.cand beau apa din izvoare sau fantane folosite de ele sau cand sunt prinse dansand folclorul spunand ca safel de greseala il poate costa pe om sanatatea mintala.fiindca numele lor sunt inaccesibile oameni le-au atribuit numeroase porecle si nume bazate pe caracteristica lor insa in popot se spune ca aceste nume nu ar trebui pronuntate orbeste din cauza ca ar putea fi pe baza unor incantati periculoase rostite de vrajitoare si acesta folosesc aceste pseudonime pe baza de vraji

5 răspunsuri:
| AG a răspuns:

"Schimba-forma". As vrea sa citesc o carte despre asa cevalaughing. Nu am citit nimic pana acum care sa implice o astfel de creatura.

| thealchemist a răspuns:

Dragon.

| AndressAndreea a răspuns:

Semi-demon sau de ce nu sirena?batting eyelashes

| Zangetsu a răspuns:

Jumatate-de-om-calare-pe-jumatate-de-iepure-schiop, am invatat la scoala intr-un basm, aleodor imparat se numea parca.

| metalheart a răspuns:

Kaya stapana fiarelor... amazoana care se transforma in toate animalele de pe pamant, din apa si din adancurile intunericului.