| anonim_4396 a întrebat:

eu sunt foarte pasionata de creaturi mitologice ( sa nu spumeti ca sunt dusa cu capul ) vreau si eu un link sau articole de unde pot sa citesc despre creaturi mitologice ( nu ma refer la dinozauri laughing ) mersi mult :*

Răspuns Câştigător
| lorelay19 a răspuns:

Sunt niste carti pe care le citeste sora mea,par de copii,dar dau foarte multe detalii pe care le gasesti si pe net,doar ca mai explicit si mie mi se par mult mai bune explicatiile de acolo de cat cele de pe net,se numesc cronicile spiderwitch, este si un gid dar sunt si niste carti, cu povestea a 3 copii, le poti imprumuta de la biblioteca, sper ca te-am ajutat.Pe mine una m-au fascinat caci si mie imi plac creaturile mitologice.

5 răspunsuri:
| William a răspuns:

Ei bine nu stiu daca te incalzeste cu ceva dar am gasit asta http://www.gods-and-monsters.com/minotaur-greek-mythology.html e despre minotauri. Am gasit si asta http://www.timelessmyths.com/classical/beasts.html e un site cu tot felul de chestii cu povesti despre monstrii anitci si zane si altele de la Typhon la Pasarea Pheonix si Leul din Nemeea si sirene si gorgone si spre surprinderea mea Vulturul Caucazian. Daca te-am ajutat fundaaaaaaaaaaaaaaaaaaaaaaaaa. Sper ca stii engleza bine.

anonim_4396
| anonim_4396 explică:

Frumoasa pasiune big grin.Astept si eu linkul blushing

| Oannaa30 a răspuns:

Despre vampiri.pe wikipedia, sau cauta pe google ca sigur gasesti chestii interesante

| PufarinaRoz a răspuns:

. Berserker

Berserker-ii erau un grup de luptatori si erau cunoscuti datorita faptului ca, desi erau umani, in timpul unei lupte intrau intr-un fel de transa, devenind incontrolabili, luand forma de lupi, ursi si tauri.
Sunt caracterzizati de ochii foarte rosii, forta bruta incredibila si rezistenta in lupte, fiind adesea folositi de regii scandinavi ca parte din armata sau garde de corp ale familiei regale.
Kitsune

Este o creatura ce este considerata in folclorul japonez o fiinta inteligenta si cu abilitati magice. Este infatisata ca o vulpe cu noua cozi si este capabila sa adopte forma umana cand atinge o anumita limita de varsta.
Despre Kitsune se spune ca poate patrunde in visurile oamenilor si ca poate crea iluzii atat de elaborate incat sunt percepute ca fiind reale.
. Wendigo

Wendigo este o creatura intalnita in mitologia poporului Algonquian, fiind descrisa ca o bestie canina de dimensiuni mari care obtine placere din ucisul si devorarea oamenilor. Aceste fiinte sunt infatisarea excesului si a lacomiei si, conform legendei, orice om care savarseste un act de canibalism se va transforma intr-un Wendigo
. Encantado

Un encantado este o entitate legendara in cultura braziliana despre care se spune ca este o creatura a apelor care are abilitatea de a se preschimba in fiinte umane si de a folosi tehnici de control mental ce pot conduce la boala, nebunie si chiar moarte. Creaturile sunt cunoscute pentru rapirile oamenilor, foarte multi fiind de parare ca au intrat in contact cu una dintre aceste fiinte
. Aswang

Aswang, specifica folclorului filipinez, este descrisa ca o combinatie de vampir cu vrajitoare si este aproape intotdeauna o femela.
Este considerata ca fiind devoratoare de cadavre si canibala si de obicei pot lua forma unui caine negru imens sau a unui porc mistret.
Se crede ca usturoiul si apa sfintita indeparteaza aceste creaturi care urmaresc si mananca fiintele umane pe timp de noapte.
Fata Padurii este un demon ce atrage barbatii tineri in codru, unde ii ucide. Ea are doua infatisari: cind li se arata prima data flacailor, este o femeie tinara si foarte frumoasa, inalta, cu mijlocul subtire, ochii mari si negri ce sclipesc in noapte, sprancene arcuite, fata alba, obrajii rumeni si parul lung si negru. Dupa ce victima este vrajita de frumusetea ei, Fata Padurii se schimba intr-un monstru hidos si infricosator, il omoara pe baiat si ii maninca inima. Ea apare doar noaptea si nu iese vreodata din padure, deci nu ataca satele oamenilor, ci doar pe cei care trec prin codru.
O alta creatura mitologica este Samca. Dupa cum spun legendele, este un spirit necurat, foarte urat si fioros: o femeie in pielea goala, cu parul despletit, pana la calcaie, cu sanii lungi pana la pamant, cu ochii mici si stralucitori ca stelele, cu mainile de fier, cu unghiile de la maini si de la picoare lungi si ascutite ca andrelele sau incarligate ca secerile si cu limba de foc.
Acest demon, din a carui gura foarte mare, urata si strimba iese intotdeauna foc, se arata pe la sfaristul lunii, in apropiere de luna plina, copiilor mai mici de patru ani, pe care asa de tare ii inspaiminta ca se imbolnavesc pe loc. Acest demon se mai arata si femeilor care zac pe patul nasterii, pe care le framanta si le sperie, incat acestea mor pe loc sau raman schilodite si neputincioase toata viata.
Formele pe care Samca le ia sunt felurite: in chip de porc foarte mare si fioros, in chip de caine cu dintii ranjiti, in chip de pisica fara par cu ochii infocati si holbati, in chip de cioara mare cu ochii de sange si in chip de paianjen mare si negru. Boala de care sunt atinsi copiii dupa ce li se arata Samca poarta numele de rautatea copiilor.

. Gancanagh este o zână de sex masculin, cunoscut pentru seducerea femeilor. Puterea lui este atât de intensă încât femeile tânjesc după el până mor sau se luptă între ele până la moarte pentru dragostea unui Gancanagh. Potrivit Wikipedia, aceștia sunt, de obicei, descriși ca având și o pipă, dar pe care niciodată nu o folosesc, deoarece ei urăsc fumul.
. Dullahan este un călăreţ pe un cal negru, care își poartă sub braţ capul, iar în cealaltă mână ține un bici care este, de fapt, o coloană vertebrală umană. În cazul în care călărețul se opreşte, cineva va muri curând. Apoi pronunță numele persoanei care moare la fața locului. Singurul mod de a întoarce un dullahan este aurul, deoarece aceștia sunt îngroziţi de el.

Una dintre cele mai cunoscute creaturi legendare este grifonul. Grifonul este prezent in mitologia greaca, fiind un monstru inaripat, cu trup de leu, cap si aripi de vultur, consacrat zeului Apollo, zeul zilei, al luminii si al artelor. Grifonul este, ca majoritatea creaturilor legendare, un hibrid. Combinatia leu-vultur rezulta din faptul ca leul este considerat regele animalelor iar vulturul este regele pasarilor, de aceea se credea ca grifonul era o faptura cu puteri deosebite. Era folosit de cele mai multe ori pentru a pazi comorile. Desi apar in mitologia greaca, dovezi ale existentei grifonilor apar si in arta Egiptului antic. Se spune ca daca partenerul sau partenera grifonului murea, atunci cel ramas in viata isi petrecea tot restul timpului ramas in singuratate, fapt pentru care grifonul a fost ales ca simbol al viziunii bisericii asupra recasatoriei. Imagini ale grifonilor apar si in literatura, in scrierea lui Flavius Philostratus: Viata lui Appllonius din Tyana, in Divina Comedie a lui Dante Alighieri si in poemul epic scris de John Milton, Paradisul Pierdut.
O alta creatura legendara este pasarea Phoenix, pasare mitica, sacra, cu un penaj foarte colorat si cu o coada aurie. Legenda spune ca pasarea phoenix poate renaste din propria cenusa. Este o creatura intalnita in culturile asiatice, indiene si egiptene, fiind identificata pentru intaia oara in Egipt. Pasarea Phoenix este simbolul renasterii si al imortalitatii.
Unicornul este o alta creatura legendara foarte cunoscuta, apartinand folclorului european. Unicornul este o creatura fantastica, avand corpul unui cal alb cu un corn in frunte si, uneori, barba asemanatoare unui tap. Existenta acestuia a fost mentionata pentru prima oara in Grecia antica, devenind una dintre cele mai importante creaturi fantastice ale evului mediu si Renasterii. Unicornul era simbolul puritatii, putand fi prins doar de catre o fata virgina. Se spune ca putea vindeca oamenii bolnavi cu ajutorul cornului sau. Minotaurul este tot o creatura legendara a carui existenta dateaza inca din timpul Greciei antice. Este descris ca o faptura care are capul si coada unui taur si corpul unui om. Este un simbol important pentru Grecia antica, conflictul dintre Minotaur si Teseu fiind reprezentat in multe opere de arta, precum si in literatura
Centaurul este o creatura mitologica foarte cunoscuta. Este o faptura hibrida avand bustul unui om si corpul unui cal. Centaurii sunt cunoscuti in Grecia antica pentru comportamentul lor distrugator si pentru violenta fata de oameni, cel mai reprezentativ conflict fiind acela dintre centauri si lapiti. Au existat si centauri deosebiti, cum este exemplul lui Cheiron, un centaur intelept, intelectual si un bun vindecator, care i-a invatat pe multi dintre eroii Greciei antice arta razboiului. Imaginea acestor fapturi prinse intre doua lumi, lumea civilizatiei si lumea barbariei, apare deseori in opere de arta si in literatura.
Leviatanul este una dintre cele mai cunsocute creaturi legendare biblice. Este un animal acvatic enorm care traieste in ocean si distruge vasele care traverseaza apele, hranindu-se cu oamenii care se afla pe ele. Este descris adeseori ca un sarpe imens, si existenta sa este des amintita in Vechiul Testament, iar in ceea ce priveste crearea sa exista o incertitudine.
Hidra este o creatura monstruoasa, avand aspectul unui sarpe cu mai multe capete. Sangele acesteia este otravitor. Exista foarte multe trimiteri referitoare la acest animal fantastic in literatura Greciei antice, insa cea mai cunoscuta este aceea in care Hidra este omorata de catre eroul Hercule.
Ielele sunt fiinte imaginare din mitologia populara romaneasca, infatisate ca niste fete frumoase, imbracate in alb, care apar numai noaptea, vrajind, prin cantecul si prin jocul lor, pe barbati, asupra carora au puteri nefaste. Lor nu li se poate stabili insa un profil precis, din cauza marii diversitati a variantelor folclorice. Totusi, cel mai frecvent, ielele sunt descrise ca niste fecioare zanatice, cu o mare putere de seductie si cu puteri magice, avand aceleasi atribute
ca nimfele, naiadele, dryadele, sau chiar si ca sirenele.
Ielele locuiesc in vazduh, in paduri sau in pesteri, in munti, pe stanci sau pe maluri de ape, in balarii sau la raspantii,
scaldandu-se adesea in izvoare. Se crede despre ele ca apar in special noaptea la lumina lunii, rotindu-se in hora, in locuri retrase (poieni silvestre, iazuri, maluri de rauri, rascruci, vetre parasite sau chiar in vazduh, dansand goale, numai cu sanii goi, cu parul despletit, mai rar cu vestmant de zale sau infasurate in valuri transparente si cu clopotei la picioare); dansul lor specific este hora; locul pe care au dansat ramane ars ca de foc, iarba nemaiputand creste pe locul batatorit, iar crengile copacilor din jur fiind parlite; mai tarziu, cand iarba rasare din nou, culoarea acesteia este verde-intunecata, nu e pascuta de vite, iar terenul devine prielnic inmultirii ciupercilor din specia "lingura zanei".
. Unicornii

Unicornul este cunoscut si sub numele de inorog sau licorna si este reprezentat de un cal alb cu un corn in frunte, in jurul caruia legendele si basmele au invelit o serie de proprietati miraculoase.

Conform folclorului, cornul unei astfel de fapturi avea abilitatea de a vindeca bolile si ranile, de a readuce la viata o persoana si de a deveni invizibil.

Unicornul este considerat un simbol al puritatii si al libertatii si, conform legendelor, oamenii au decimat aceste fiinte pentru a intra in posesia cornului lor cu proprietati magice.
. Pasarea Phoenix

In mitologie, pasarea Phoenix este un simbol al longevitatii si al renasterii si care a inspirat celebra zicala "renaste din propria-ti cenusa".
Zicala este o referire la abilitatea creaturii de a se regenera - periodic, se va autoincendia intr-un cuib special amenajat din plante aromatice si va ranaste din propria cenusa.

Aspectul este asemanator cu cel al unui vultur, insa penajul este mult mai colorat, nuantele predominante fiind cele de rosu si oranj, in unele legende fiind infatisata ca o pasare cu penele de aur.

Este considerata un simbol al intelepciunii si al cunoasterii, spunandu-se adesea ca si-ar oferi o parte din cunostinte celor merituosi, impreuna cu darurile sanatatii.
In mitologia greaca, Medusa era o gorgona si fica lui Phorcys si al lui Ceto(fica lui

Geea si a lui Pontus), zei ai marii, fiind infatisata ca o femeie frumoasa cu serpi in loc de par care isi atragea victimele, in special barbatii, si le impietrea cand acestia realizau contact vizual.

Numele sau semnifica "gardian", "protector" si conform mitologiei clasice, aspectul sau se datoreaza zeitei Atena, in templul careia slujea ca preoteasa. Zeita virgina a transformat-o pe Medusa, furioasa dupa ce aceasta si-a pierdut virginitatea pe care i-a impus-o Atena
. Dragonii

Dragonii sunt creaturi de legenda si de basm, reptilieni ca origine iar doua categorii primare ar fi dragonii europeni si dragonii din cultura orientala.

Dragonii europeni sunt asociati elementului pamant si sunt adesea infatisati ca fiind de dimensiuni mari, cu corp asemanator cu cel al unui varan, coada de sarpe si aripi asemanatoare cu cele ale unui liliac. Legendele europene despre dragoni difera de la cultura la cultura, astfel incat in anumite zone se vorbeste despre aceste creaturi ca ar avea proprietatea de a scuipa foc si desi sunt infatisati ca ar avea doua perechi de membre, in unele culturi membrele superioare sunt inlocuite de aripi care le folosesc la mers si agatat.

Dragonii din cultura orientala nu difera mult la aspect insa nu au aripile specifice celor din cultura europeana si cel mai adesea sunt asociati cu elementul apa.

Epoca moderna le-a atribuit acestor fiinte numeroase abilitati, printre care cea de a vorbi si de a stabili contact telepatic cu o fiinta umana.
Dragonii sunt asociati cu intelepciune, longevitatea, puterea fizica si sunt simbolistica lor face referire la niste gardieni ai naturii
. Moartea

Moartea (Grim Reaper) a fost personificata inca de la inceputul istoriei din cauza temerilor oamenilor de conceptul de "sfarsitul vietii".

Cel mai adesea, Moartea este infatisata ca o entitate cu aspect scheletic acoperita cu o mantie neagra cu cagula ce poarta in mana o coasa cu care iti trece victimele in lumea de dincolo.

In unele povestiri, Moartea, sau Ingerul Mortii, este capabila chiar sa cauzeze decesul unei persoane, urmand ca omul sa incheie un targ cu "trisor" pentru a-si redobandi viata.