| Hoca_Raul_2000 a întrebat:

Salut, cum as putea sa scriu o carte si dupa sa o public pe internet ca sa ma ajut financiar? P.s: IMI PLACE SA SCRIU SI SA CITESC, SA STUDIEZ...asa ca doresc sinceritate...cel mai sincer raspuns primete funda si castigator de la mine.

Răspuns Câştigător
| Lucian2473 a răspuns:

Nu-i rea ideea si nu este noua. :)
Iti poti cumpara un domeniu (site.ro) cu numele dorit de tine si iti mai poti cumpara gazduire pentru domeniul ales. (serverul). Pentru asta sunt destule site-uri de gazdurie. Un site.ro se plateste o singura data si e valabil toata viata pe cand serviciul de gazduire a site-uui trebuie platit la 3-6 sau 12 luni.

In site scrii ce vrei si urmaresti vizitele zilnice. Daca vezi ca ai vizitatori multi, ai putea face contract cu Google Adsense dupa ce ai scris consistent astfel incat Google sa vada ca esti citit. Ti se va aloca un cod de reclame pe care trebuie sa il impementezi in site si vei fi platit la fiecae reclama vizionata.

Un atfel de catig este sa faci contract cu ProfitShare. Vei introduce manual lik-uri convertite de la diferite magazine online (ex. eMAg), linkuri redenumite in cuvinte care apartin textului scris de tine. Vizitatorul dand click pe acel link redenumit de tine, intra in magazinul eMag si viziteaza, eventual cumpara un produs. 3-5% din pretul produsului va merge catre tine.

Ideea nu e rea, in a-ti expune ganduri sau intamplari intr-un site. Eu ti-am luat-o inainte. :) Iti dau, cu bunavointa administratorilor, un link unde vei putea citi un articol in care este introdus un link redenumit(incadrat cu rosu), de la Profitshare. Ca sa iti faci o idee. Daca ai mai multe intrebari si nelamuriri, imi poti scrie in privat sau chiar aici.

http://www.lnt.ro/episodul-11-o-noapte-cimitir/

1 răspuns:
sadrian46
| sadrian46 a răspuns:

1. Începe să scrii. Termină.
2. Îți faci un blog și o publici acolo.
Cuplezi blogul la Adsense și la alte situri care pun reclame pe blogul tău.
Generezi trafic către blogul tău, făcându-i reclamă pe siturile de socializare.
Cei a căror reclame vor fi accesate, dacă au loc vânzări, îți vor da comision la acele vânzări.
2. După ce ai scris cartea găsești pe cineva să facă din ea ebook.
Vinzi ebook prin magazinele online, Amazon, etc.