| DariusRo1 a întrebat:

am 14 ani as vrea sa învăț să desenez. Dar nu știu cu ce sa incep : (
Credeți că învățământul contra cost este cea mai buna idee?
Dacă da, nu cred că părinții mei m-ar susține.
As vrea sa incep cumparandu-mi câteva chestii.
Dar nu știu ce, dacă mi-ați putea spune ce creioane as putea să îmi iau, ce culori (in legătură cu culori nu prea știu să coloreze un desen, mereu eu m-am concentrat să desenez in creion și am o frica in care daca colorez stric desenul).
Am auzit din câteva tutoriale de pe YouTube că sunt mai multe feluri de creioane dacă mi le-ați putea enumera și la ce folosesc ar fi super.
Cam ce site-uri free te învață de la 0 sa desenezi?
Dacă există asemenea site-uri.
Tu cu ce ai inceput când ai vrut să te apuci de desen?
As mai vrea să-mi spuneți cele mai ușoare și sau importante tehnici de a îmi îmbunătăți desenul.
Și cam atât cu intrebarile mele : )

5 răspunsuri:
DoarBogdan
| DoarBogdan a răspuns:

Tehnici sunt o gramada, tutoriale sunt o gramada, infinite chiar. Sfaturi iar sunt infinite. Totul sta in cautare.

Chestia cu multe creioane, diferite tipuri... da, dar aici vorbim deja de profesionisti sau pretentiosi happy. Tine minte ca si dintr-un singur creion, dintr-un singur pix se pot invata atatea si se pot face minuni. Nu iti trebuie mai multe.

Sunt atatea tutoriale in care iti zic diferite persoane cum sa desenezi, dar tu trebuie sa ai stilul tau. Incepe sa desenezi orice, fa un contur, alb negru, hasureaza, fa umbre, exerseaza.
Cauta un grup pe Facebook : Aleg sa desenez; Acolo sunt diferite persoane (printre care si eu big grin ), unde se posteaza diferit continut despre asta.

In rest ce pot sa mai zic... cum am zis, orice tutorial de pe net e bun, tu doar incepe happy.

Iti urez mult succes in continuare si o seara/dimineata placuta!

| Ineys a răspuns:

Un creion si-o coala. E suficient, dar daca vrei sa colorezi treaba ta. Iti spun ca nu culoarea face un desen frumos.
https://wedinator.com/wp-content/uploads/2019/06/drawing-ideas-2.jpg
https://i.pinimg.com/......d30c34.jpg
https://i.ytimg.com/vi/Ta6L3F5nmnQ/maxresdefault.jpg

Toatea astea au fost desenate cu un creion simplu de 2 lei pe-o coala. Sunt persoane care deseneaza si cu pixul si iti faci cruce.
https://i.ytimg.com/vi/p0c7m6hlvDs/hqdefault.jpg

Nu te astepta sa desenezi asa ceva in 5-10 ani. :)) Dar poti sa ajungi acolo daca te dedici.

Imi place sa desenez personaje si in special sa ma inspir din poze, dar cel mai indicat sa te inspiri din realitate daca ai sansa. E mult mai comod din poza, dar te ajuta sa te dezvolti mai repede daca te inspiri din realitate. Deseneaza ce vezi in jur, deseneaza obiectele din camera ta, din casa, deseneaza-te pe tine in oglinda, deseneaza-ti camera, casa, iesi afara si observa lucrurile din jur, formele lor, cum interactioneaza cu lumina, cum se comporta umbrele, etc etc.

Uite aici niste repere cu care ai putea sa incepi: https://www.artistsnetwork.com/......armatures/

Dar sincer iti spun, cum a zis si DoarBogdan, e Google/Youtube plin, doar foloseste search.

| DariusRo1 explică (pentru Ineys):

Vă mulțumesc foarte mult de sfaturi mai ales pentru acel site
Ineys
Cât și ție doarBogdan pentru sfaturile pe care mi l-ați dat
Consdiderativa ambele răspunsuri câștigătoare
Și mulțumesc inci data pentru sfaturi.

| DariusRo1 explică (pentru Ineys):

Vă mulțumesc foarte mult de sfaturi și pentru acel site
Ineys
Cât și ție doarBogdan pentru sfaturile pe care mi l-ați dat
Consdiderativa ambele răspunsuri câștigătoare
Și mulțumesc inci data pentru sfaturi.

| haaaraaa a răspuns:

Îți sfătuiesc să desenezi acelasi lucru pana iti iese.Cu cat mai mult exersezi cu atât mai bun devii.