| Monokuma a întrebat:

Salut Tpu.Cum as putea deveni mai bun la desen, adica desenez cam de 4 ani (formandu-mi stil de desen anime) doar ca nu prea vad cum as putea evolua in continuare, aveti niste sfaturi sau tutoriale care m-ar putea ajuta?

Răspuns Câştigător
| Ineys a răspuns:

Prezinta-ne ce ai desenat si la ce nivel esti, doar asa ne putem da cu parerea. Si eu desenez cam de 1 an ocazional si sunt destul de bun dupa parerea mea. Pot sa desenez orice imi arati, atata timp cat am o referinta. Bine, doar cu creionul deoarece inca nu ma pricep cu culori si nu am studiat asta deocamdata + ca niste culori bune sunt si scumpe. Apropo, si materialele pot face o diferenta majora pentru un incepator. E adevarat ca atunci cand desenezi de 20 de ani poti sa faci desene extraordinare cu un pix pe o foaie, dar ca incepator chiar ai nevoie de niste materiale mai calitative. Conteaza si hartia si creionul, tipul de mina, etc. Daca desenezi doar anime-uri astea sunt principalele chestii pe care trebuie sa te bazezi. Nu stiu daca faci si cu umbre si cu texturi etc sau doar tragi un contur si te focusezi pe anatomie si nu stiu ce ti se pare ca nu este suficient de bine si unde ai vrea sa ajungi, trebuie sa fii mai explicit.

3 răspunsuri:
supadeceapa
| supadeceapa a răspuns:

Ieși din zona de confort.

Răspuns utilizator avertizat
| Andreea11andreea a răspuns:

Sunt pe YouTube foarte multe tutoriale și dacă exersezi mai mult o sa te pricepi :*