| laurentiu88 a întrebat:

sapam in curtea din spate o groapa pentru iepurele meu, care murise am sapato adanc 1 metru jumate, si am gasit 3 monede 2 americane una din 1851 1 dollar cu un cap de indian pe ea, cealalta trade dollar din 1879. Am mai gasit una cu regele mihai tot din 1800 dar e foarte stearsa si nu prea pot sa va dau detalii. daca imi puteti da vrei idee sunt de valoare? pot primi vrei suma mai consistenta pe acestea?

Răspuns Câştigător
Salontanul
| Salontanul a răspuns:

Regele Mihai s-a nascut in 1921. Cum ai gasit o moneda cu capul lui de la 1800? La 1800 aveam domnitori nu regei.
Dolarul costa cam 10 dolari: http://fakes.numismetrica.com/......1851-0001/
Daca te hotarasti le iau eu pe toate cu 100 lei.

| laurentiu88 explică (pentru Salontanul):

Eu sunt de acord, dar care este metoda prin care putem face tranzactia eu sunt din ludus jud mures...
virus.laurentiu > ista e idu mei de skype daca vrei sa vorbim.

| Salontanul a răspuns (pentru laurentiu88):

Da-mi pe privat un numar de telefon si te sun eu.

6 răspunsuri:
Ioandelasal
| Ioandelasal a răspuns:

Daca ai gasit o moneda cu regele Mihai, din 1800, sunt aproape sigur ca toate monedele sunt false. Spun aceasta deoarece regele Mihai s-a nascut in 1921, asa ca nu pot exista monede reale din 1800 cu efigia lui.
Din ce am citit pe link-ul dat de express11 rezulta ca si dolarul american din 1851 este un fals, se pare ca unul facut in China si acea moneda ar valora cca 9 dolari de astazi.

| express11 a răspuns:

Cu regele mihai nu aveai cum sa gasesti.are 95 de ani parca.

| laurentiu88 explică:

Express11,am exact banutul din linkul tau, dar tot nu m-am lamurit cat ar putea valora.