| anonim_4396 a întrebat:

Am o intrebare pentru toti! Credeti in paranormal in ozn-uri,sfarstiul lumii,demoni,exorcizarii(wtf) profetiile lui nostradamus,fantome,baba vagna,creatia(geneza),puterii paranormale(in cazul oamenilor) ca suntem creati de extraterestri ci nu de Dumnezeu, si suntem un experiment sa vada cat ne duce mintea! Eu cred foarte mult in stiinta si Dumnezeu dar sincer cred ca toate celelalte chestii sunt doar conspiratii create de om, mai ca nu cred nici in biblie.

Voi ce parare aveti, si da stiu ca pe multi vam incurcat

P:S:Vreau raspunsuir serioase(nu stiu dar am senzatia ca traiesc in mister!)

19 răspunsuri:
| LonelyLoner92 a răspuns:

Fiecare are dreptul sa creada in ce vrea.

| sublime89 a răspuns:

Daca ar fi sa credem toate lucrurile pe care le-ai insirat, atunci ce altceva n-am putea sa mai credem? Daca o sa auzim ca exista oameni cu cap de caine, sau varcolaci, sau unicorni roz, o sa credem si in aceste lucruri? Asta ar fi consecinta renuntarii la scepticism. Am ajunge sa dam crezare oricarui zvon, oricarui basm, si n-am mai putea deosebi realitatea de imaginatia noastra. De aceea e esential ca inainte sa credem in ceva, sa analizam mai intai dovezile, din punct de vedere stiintific. Si doar atunci cand vedem ca dovezile sustin aproape in totalitate o anumita varianta, putem sa ne declaram convinsi, sau aproape convinsi, ca e corecta. Asta daca nu vrem sa ne tot pacalim singuri, din nou si din nou, asa cum suntem obisnuiti sa facem de atata timp.

| TrăieşteClipa a răspuns:

Acum cateva mii de ani si o simpla bricheta era considerata paranormala.
Stiinta avanseaza incet dar sigur.
Exista inca multe fenomene pe care stiinta nu poate iar uneori nici macar nu vrea sa le explice.

anonim_4396
| anonim_4396 explică:

Nu cred in toate prostiile dar fenomene paranormale se intampla ce nu pot fi explicate de mintea umana

Răspuns utilizator avertizat
| RorySan a răspuns:

Nu cred cu adevarat.
Dar totusi cred ca totusi exista ceva.
In proportie de 50%

| Krixxus a răspuns:

Sunt multe teorii si ajung sa se contrazica intre ele...
Nu mai stii in ce sa crezi si in ce nu.

| Jager a răspuns:

Exista un ciclu. Viata-moarte.
Tot ce se intampla in jurul nostru face parte din acest ciclu.
Ziceai tu de exorcizari. Au fost demonstrate studii in care, acei "oameni posedati" dupa care erau "exorcizati" de catre preoti, erau de fapt doar niste retarzi mintali [cu boli mintale, care ii faceau sa zbiere, sa dea din maini, etc].
Restul, ca suntem creati de Dumnezeu, nu cred. Mai mult sustin stiinta, pentru ca are mai multe dovezi concrete, unde arata clar ca suntem evoluati din maimute [acum cateva milioane de ani, pamantul a suferit multe schimbari, una fiind desertificarea, unde a urmat imputinarea copacilor, in care traiau maimutele. Ele fiind obligate sa-i paraseasca, s-au adaptat la viata pe sol, unde au evoluat, si in cele din urma pana la homo sapiens, adica noi, oamenii.]

| Kreisegger a răspuns (pentru Jager):

Ok vad ca esti semi ateu, sper sa nu te superi si eu am fost la fel ca tine pana am aflat de BigBang! adica nimeni nu stie ce a fost inainte de big bang logic ca ceva a dat acel big bang dar nu se stie cine biblia este o porcarie scrie ca la inceput a fost creat cerul si pamantul! stiinta o contrazice deci carei raspunsu?

| Jager a răspuns (pentru Kreisegger):

Intr-un fel, semi ateu. Cred pe de-o parte in D-zeu, dar nu cred in preoti. Romania ii slujeste si investeste in proiectele lor, mai ceva ca in armata sau medicina [cred ca sunt mai importante]. Si in primul rand, ei fura [indirect]. Nu platesc impozite, dar vor mai mult. etc.
Legat de BigBang, este doar o presupunere ca a fost produs. Acea explozie a fost un fel de nucleu, care a explodat si a dat nastere a diferite reactii chimice, imprastiind materie in tot universul. La randul ei, materia, a creat galaxii, la randul lor, materia se tot aduna, se creau planete. In decurs a multor miliarde de ani sau chiar un numar imens de ani, acele mici particule s-au potrivit si au dat nastere a diferite materii, organice si anorganice. Si asa a devenit evolutia un subiect discutat si astazi, discutat pe tot parcursul vietii omenesti, pana cand se va gasi un raspuns concret.

| Kreisegger a răspuns (pentru Jager):

Din cate vad esti un om cu multa minte si mi-ar placea sa ne intalnim odata fata in fata si sa vorbim cred ca am avea multe de discutat(foarte multe) sincer cu toti cei care au raspuns la intrebarea mea as vrea sa stau de vorba!(da-mi facebookul tau daca nu te superi) sunt un om de incredere!

| KillaNoFilla a răspuns (pentru Jager):

Bigbang a fost 100% pentru ca 100% universul se extinde(stelele devin din ce in ce mai rosi drept urmare se indeparteaza) rezulta ca trebuie sa existe un creator sau un multivers
Eu unul cred in viata dupa moarte deoarece am vazut dovezi de la oameni care nu aveau nici o treaba cu biserica(ei, emisiunea, etc)
Alti zic ca daca chiar exista D-zeu dc nu apare la toate televizoarele dintr-o data si sa ne arate ca chiar exista.Nu apare pentru ca zice clar:,, Ma veti cauta, si Ma veti gasi, daca Ma veti cauta cu toata inima,,

| daniel33441 a răspuns:

Intrebarea ta e mult prea complexa pentru o singura intrebare.se pot scrie romane despre tot ce ai intrebat tu acolo.un raspuns pentru toate: exista o explicatie stiintica pentru ORICE chiar si pentru ineptiile religiei.Cand crezi ca nu exista o explicatie iti dai o palma si cauti o carte.cand nu gasesti informatia mai astepti cativa ani ca raspunsurile se gasesc usor usor cu ajutorul tehnologiei.

| Kreisegger a răspuns (pentru daniel33441):

Ok stiu ca se pot scrie romane despre astea, da stiu si eu chestiile astea, dar eu am pus aceasta intrebare sa vad ce pareri au altii(as putea vorbi zile intregi despre conspiatii si Religii etc)

| Rektsona a răspuns:

Eu traiesc ortodoxia. Nu vreau nimicurile acestui lumi ci fericirea eterna. Exista demoni, Dumnezeu, ingeri, pacat, fapta buna. acum sa mai zic ceva Dumnezeu nu spune nici ca a creat doar pe om, poate exista si alte fiinte. Si cred in sfarsitul acestei lumi

| Blindeye a răspuns:

Sunt multe teorii ale conspirației. Eu cred spre exemplu ca trăim într-un fel de Matrix. Paranormalul exista și îți spun din experienta părinților mei cu o placa ouija când erau tineri și s-au întâmplat lucruri creepy. În tot universul asta e imposibil sa fim singurii vii asa ca bănuiesc ca exista și alte forme de viata. Apoi chestia aia cu "suntem creați de extratereștri" mi suntem pare FOARTE PENIBILA. Adică trebuie sa ai mult timp liber și lipsa encefalului sa scormonesti asa ceva. Profețiile chiar nu știu ce sa cred despre ele. Sfârșitul lumii va veni și el odată. Ca doar na, cum am mai spus, nu suntem singuri în univers și se pot întâmpla multe. Acum eu nu cataloghez sfârșitul lumii ca fiind un atac al extratereștrilor. Îmi place sa cred ca sunt o persoana logica care se bazează de dovezi științifice. Deci consider mai degrabă ca ne va lovi un asteroid sau ne vom ciocni cu o alta planeta sau vom fi atrași într-o gaura neagra (nu sunt sigur dacă lumea se sfârșește când suntem într-o gaura neagra dat fiind faptul ca nimeni nu știe ce se întâmplă când intri în ea). Puterile anormale ale oamenilor cred ca sunt reale. Suntem niște ființe foarte complexe și mai mult ca sigur putem face lucruri uimitoare cu mintea, doar ca exercițiul e mama învățăturii. Demoni și exorcizare...acum depinde cat ești de credincios. nu ma pot numi ateu dar nici o persoana care crede tot ce spune biserica. Mie îmi place sa cred ca venim din maimuțe. Știința is love, știința is life rolling on the floor. Fiecare cu plăcerile lui. Acum fiecare ramura are unele lipsuri. Cum ar fi în cazul provenientei din maimuțe, unde este bine cunoscuta veriga lipsa? Aceea creatura intre maimuta și om. Misterul e peste tot și face parte din viețile noastre. Îți dai seama ca nu vom știi niciodată adevărul din cauza... unor persoane (eu sunt mai conspiraționist de fel). Ma tot întreb dacă ai intrat pe site-ul lui Lovendal...as putea vorbi ore întregi despre misterele lumii și teoriile conspirației. Ador asta.

| Blindeye a răspuns (pentru Blindeye):

Multe conspirații sunt false dar și mai multe sunt reale. Cu toate ca toți știm o parte din adevărul ascuns, nimeni nu are curajul sa îl strige cu voce tare. Mai sincer nu am citit Biblia și nici nu o voi face. A fost scrisa și rescrisa și apoi a fost rescrisa rescrierea rescrisa... știi unde vreau sa bat. A trecut prin atâtea mâini mai ceva ca Mia Khalifa. Sa fim serioși.

| Kreisegger a răspuns (pentru Blindeye):

Mersi dar fiecare cu teoria lui eu am vrut doar sa va intreb, stai calm si mie imi place foarte mult chestiile astea citesc aproape in fiecare zi despre chestiile astea mi-a placut sa imi povestesti(si eu stiu) poate o sa vorbim vreodata fata in fata mi-as dori sa cunosc pe cineva la fel ca mine@@!

| Blindeye a răspuns (pentru Kreisegger):

Ar fi interesant. Adică nici un prieten de al meu nu e asa și când aduc vorba de chestii de genul asta, se uita la mine cu fata aia "damn...die" rolling on the floor