| Alikke a întrebat:

Spuneti-mi si mie niste legende cu sobolani.
Si niste fiinte mitologice care sa fie bazate pe sobolani.
Cu cat mai multe cu atat mai bine.
Mersi.

Răspuns Câştigător
April
| April a răspuns:

Fara indoiala,sobolanul este un simbol prezent in cultura universala, fie sub aspectul popular,mitologic al acesteia,fie sub aspectul ei cult,stiintific chiar; numai ca aceasta simbolistica este ambivalenta avand,prin urmare,doua sensuri contrastante de la binefacere la blestem.
Nesatul,prolific si nocturn,sobolanul ar putea fi, precum iepurele, obiectul unor metafore sugubete, daca n-ar fi latura lui intunecata, de creatura de temut, infernala chiar.As putea sa-ti semnalez prezenta sobolanului ca simbol ambivalent in cateva dintre culturile lumii:
1.Cultura mediteraneeana:in "Iliada" lui Homer, cantul I, versul 37, zeul Apollo este evocat sub numele de Smintheus,cuvant derivat din "sminthos"=sobolan; simbolul e dublu:sobolanul care raspandeste ciuma ar fi simbolul lui Apollo,zeu al ciumei, dar, pe de alta parte, Apollo apara de sobolani, ca zeu al recoltei.
2.In traditia indiana exista un zeu-sobolan care ar avea o dubla putere:a aduce, dar si a vindeca bolile.
3.Mai aproape de zilele noastre,cunoscutul psihanalist Freud a scris o carte intitulata"Omul cu sobolani", in care acest animal e legat de notiunea de bani, de bogatie, simbolizand zgarcenia, activitatea nocturna si clandestina.Sobolanul care se baga peste tot,insusindu-si fraudulos bunuri, e si simbol al hotiei.
Inafara de aceste scurte note, ti-as aminti legendele nordice care vad invazia cetatilor de catre gloate de sobolani ca o amenintare a vietii umane, iar de aceasta primejdie cetatea e salvata de catre un erou-cantaret din flaut:sedusa de frumusetea cantecului multimea sobolaneasca il urmeaza pe cantaret, inecandu-se in rau, pana la urma.As incheia intr-un ton mai luminos recunoscand acestei creaturi, in general respingatoare, o anume fascinatie provocata de Arta, asa cum sugereaza legenda.Numai bine.

| anonim_4396 a răspuns (pentru April):

Ce naiba! Esti plecata ca un solstitiu de vara, de pe 20 iunie, si vii azi, taca-paca trei raspunsuri, si iti tragi o funda... eu ma cacai sa raspund inteligent de o saptamana si de 4 zile n-am vazut nici una! :))
TPU e un site de fete! Unele mai sensibile, altele cu papucul in mana prin camara, tipand "Soooareceeeleee!", dar tot fete, mno!
Apropo de sobolani, ca tot le plac hamsterii si chinchilele la domnisoare: de ce pustoaicele vor sa creasca toate cobai in acvariu, iar mamele lor nu le lasa? N-au fost si ele copile?
Bine, asta e o intrebare retorica, n-are rost sa filozofam semnificatia spirituala a veveritei...
Alta chestie m-a palit intre emisferele cerebrale citindu-ti documentata postare: de ce sobolanul e simbol masculin?
Tot ce ne inspaimanta, ne face sila, ne imbolnaveste, ne enerveaza sau pur si simplu ne rontaie mancarea este, vezi Doamne, simbol masculin, de parca masculinitatea noastra la asta se rezuma... Nimic mai fals! Pisica ar trebui sa fie simbol masculin, nu zeita egipteana. Mai lenesa, plina de ego, pofticioasa si egoista ca pisica nimic nu e! Prin comparatie, cucoana sobolan, care face pui pe banda si ii hraneste pe toti cu mare atentie si spirit civic, e o adevarata doamna. Ce daca are strungareata, tot o mama eroina este!
PS. Si ca fapt divers, in heraldica sobolanul a fost intotdeauna simbolul breslei armurierilor, minerilor, fierarilor si lacatusilor. Nu stiu de ce, stramosii nostri aveau un fix cum ca animalutul simpatic ar stii sa descuie cea mai complicata incuietoare. Oare o fi fost adevarat? Probabil, ca asa ii alintam noi pe mecanicii de pe vapor: "Bai, sobolane!"
PPS. Alikke, daca iti place caracterul Mickey Mouse, ia de aici basme si cugetari: http://ww2.netnitco.net/~legend01/rat.htm

| April a răspuns (pentru anonim_4396):

Nu fi invidios,e explicabila recompensa intrucat emisferele mele cerebrale s-au incins serios straduindu-se sa adune toate informatiile pentru a -l multumi pe cel ce intreaba; e drept ca sunt tihnite,avand in vedere vacanta prelungitahappyCat despre masculinitatea sobolanului,n-am ce face :traditia lingvistica ne vorbeste mai curand despre camila decat despre "camiloi",despre despre rinocer decat despre "rinocerita",despre randunica decat despre"randunel",despre lastun decat despre "lastunita",s.a.m.d. Daca ne gandim bine, in egala masura, unul dintre membrii perechii este mai cunoscut, desi, inevitabil si cealalta exista.Acum ce-i drept, intrebarea ta starneste un mini- brainstorming:care ar fi explicatiile faptului ca e cunoscuta mai curand partea feminina sau cea masculina? Din negura trecutului etimologiei nu vine inspre noi niciun raspuns logic.De altfel, n-ar trebui sa te supere masculinitatea sobolanului asa cum pe noi nu ne supara feminitatea pisiciihappySi apoi, toti psihologii ne vorbesc in ultima vreme despre masculinul din femeie sau femininul din barbat.Asa incat, am vorbit despre sobolan ca despre el intreba Alikke; altfel suna raspunsul daca intreba despre "sobolanita"happy Si, ca sa revenim la "oile mioritice"as zice ca in romaneste sobolan=guzgan, si, ca o incoronare a spiritului bascalioso-balcanic, mai e si rozaliu...

| anonim_4396 a răspuns (pentru April):

Curtea mea e plina de pisici... pisici maidaneze, venite lihnite de foame pe vremea cand erau pui, sau chiar adulte, alungate de alti sateni fara simt civic (hi, hi, hi). Intr-o vreme aveam vreo 16. Nevasta-mea, mimoza de apartament, retrogradata nefiresc de cativa ani in mediul rural, nu a inteles mentalitatea celorlalti locatari ai urbei, si le-a hranit pe toate, incurajandu-le sa se mute la noi in gradina, cu tot cu pui. Ei bine, pisicile si motanii mei, ca sa arate ca nu stau degeaba, mai vin dimineata si mai lasa cate un sobolan mort pe prag, sa ne demonstreze, daca mai e cazul, cat de utile sunt ele la casa omului. Nevasta-mea le lauda, le da parizer, si toata lumea e multumita...
... mai putin cainele meu de paza, care sta in cusca, ii curg balele de pofta, si ar mana si parizerul, si pisicile astea netrebnice de fac pipi in oala lui de apa, cand nu este el atent.
Boon, intr-o seara s-a enervat cainele meu asa tare, ca a sapat pe sub cusca, a evadat mai ceva ca de la Alcatraz peste noapte, iar dimineata nevasta-mea l-a gasit zambitor in prag, cu o pisica moarta in bot, asteptand parizer rolling on the floor
Saracul Kent (asa il alint eu, ca ii place sa prinda chistocurile mele din zbor), nu a inteles nici pana azi de ce sa aduci ofranda un sobolan e OK in ochii Domnului (Doamnei), dar o pisica nu...

5 răspunsuri:
| Alikke explică:

Despre pisici si sobolanite...
Amuzant. O.O

| GOLD99 a răspuns:

Firmin