| BuricDeEdi69 a întrebat:

Stiu ca e in potriva regulilor dar nu prea inteleg problema aceasta? Ma uit la ea de mult timp si nu-mi vine nimic :
Formuleaza un enunt in care numeralul cardinal 10, sa fie precedat de articol demonstrativ? adjectival si sa indeplineasca functia sintactica de complement direct.

Răspuns Câştigător
| RememberToSmile a răspuns:

Pai de exemplu: Pe acestia 10 i-am vazut si ieri-ai nevoie de prepozitia "pe"ca sa fie complement direct+articol.dem.adj "acestia"+num.cardinal 10 happy

1 răspuns: