| Elena_Vatamanu_1971 a întrebat:

Sunt foarte speriată, mi-a cantat o cucuvea in nucul din fata casei. Canta foarte tare,un strigăt țipător, drept urmare m-am trezit in țipatul ei.Sa întâmplat acum o ora si in timp ce scriu aceste rânduri o aud cântând, (mai mult strigând), e un cântec țipător. Sper să nu fie adevărat ce se crede despre cucuvea precum ca prevestește moartea.

4 răspunsuri:
| alessia5158 a răspuns:

Linisteste-te! ---cucuveaua (Athene noctua) nu-si merita faima de pasare cobitoare,aducatoare de moarte sau boala! Pasarea s-a stabilit vremelnic in zona casei tale tocmai pentru motivul ca a gasit hrana din abundenta(rozatoare mici, insecte, soparle, pasari de talie mica).Nu face decat sa -ti curete zona de daunatori in special de sobolani si soareci, mamifere cu un ritm de inmultire de-a dreptul naucitor si care sunt recunoscute ca fiind purtatoare de agenti patogeni pe care-i pot trasmite omului.
Cucuveaua este o specie protejata prin lege --- in zonele in care populatia de cucuvele este in declin sunt instituite programe speciale de conservare a speciei!

| 1231242 a răspuns:

Eu zic sa te pregatesti de inmormantare, glumesc uneori se intamlla, alteori nu.

| 01Joulie01 a răspuns:

E doar o pasare, ba chiar reprezinta intelepciune in anumite culturi.

dar ca sa stai mai linistita stiu din batrani ca atunci cand canta cucuveaua sa-i dai paine cu sare, adica arunci paine si sare de cateva ori si spui ceva de genul "piei cucuvea de la casa mea"

ele ca pasari stau in hambare parasite, in zone cu padure, zone cu soareci, oriunde e porumb vin si soarecii (rozatoarele) iar aceste pasari mananca animalele astea si nah e normal sa fie prin zona. Daca cumva are cuib prin zona n-ai ce-i face dar sa nu le strici cuibul la cucuvele si la vrabii.

| DollElsdark a răspuns:

De cate ori mi-a murit cineva pasarea asta a cantat la geam desi cred ca este doar o coincidenta si atat.