| RoxyOnTPU a întrebat:

Este adevarat ca atunci cand se sparge turcoazul prevesteste moartea purtatorului? Nu mi s-a intamplat dar am citit asta pe multe site-uri.

Răspuns Câştigător
| luckwelt a răspuns:

E o prostie, eu sint colectionar de minerale si pietre (semi)pretioase am spart mai multe pietre printre care si un turcoaz si iata-ma viu si sanatos si iti dau un sfat nu crede chestiile astea care nu au nici o logica daca ai gasi o explicatie logica pentru acest fenomen anuntama ca gresesc.

5 răspunsuri:
| MrAngelus a răspuns:

Http://kristale.ro/index.php?p=produse_cristale&cristal=TURCOAZ

FAPT DIVERS. SE SPUNE CA:
* isi schimba culoarea cand se apropie un pericol, cand cineva vorbeste de rau sau intentioneaza sa faca rau celui care poarta piatra
* simte invidia si ura celor care vor raul si va da un semn de avertisment (prin culoare)
* poate prevesti moartea (se sparge atunci cand anunta o moarte), boala sau infidelitatea

Zice clar, "se spune ca", deci e doar un mit.

| Dumnezău a răspuns:

Ma intreb ce ai face daca ai citi online ca parintii tai sunt patronii unei retele mondiale de prostituate racolate din Romania si Albania...

Superstitia si prosteala sunt la cote astronomice!

| Λndrei a răspuns:

Sti ca se mai zice prin unele locuri ca atunci cand vine cucuveaua la tine si canta mori.La mine pe casa a venit de nu stiu cate ori si concluzia o tragi tu big grin

| cristinicamititica a răspuns:

Nu fi superstitioasa. nu se va intampla nimic. e o prostie!

| FarraNume a răspuns:

E doar o superstitie!