| cicioasa a întrebat:

Unde a fost facut alfabetul chirilic de chiril si metodiu?

11 răspunsuri:
| zdrangoi a răspuns:

Alfabetul chirilic (Кирилица, Кириллица: Chirilița, sau Ћирилица Cirilița), zis Azbuche (aзбука azbuka) după denumirea tradițională a primelor două litere (az și buche), este un alfabet creat de frații Chiril și Metodiu pe baza unei variante a alfabetului grecesc de odinioară.
Mai multe citeste aici :
http://ro.wikipedia.org/wiki/Alfabetul_chirilic

Răspuns utilizator avertizat
| zdrangoi a răspuns (pentru cicioasa):

Daca citeai mai atent pe site scrie :
Începuturile literaturii slavilor ortodocși sunt legate de numele a doi greci, frații Chiril (Chirilă) Constantin (827-869) și Metodiu (d. în 885). Originea lor din Salonic a dat naștere la ipoteza că acești apostoli ai slavonismului ar fi putut să se tragă din românii macedoneni.
Deci probabil Salonic.

Răspuns utilizator avertizat
anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Pe o bucata de papirus. happy

Răspuns utilizator avertizat
| MitroKta a răspuns:

Cred ca in Grecia sau in Turcia de azi, la Constantinopol.

| Flavius2106 a răspuns:

In Egiptul antic a inceput...

| IancuSilviu a răspuns:

Pai tinand cont ca a stat la baza celui grecesc...=> In GRECIA!

funda?

| claudia123123 a răspuns:

La Salonic