| pamparam20 a întrebat:

Vo rog repedee care ii bun la mate big grin intr-un magazin sunt sticle de 1 litru 2 litri si 1, 5 litri. sticlele de 1.5 l sunt 25% mai multe decat sticlele de 1 l iar sticlele de 2 l sunt cu 25 % mai multe decat cele de 1.5l. in total 305 sticle. cate sticle de 1 l sunt. va rog toata rezolvarea. funda big grin

2 răspunsuri:
| Gandhi a răspuns:

Nu stii sa rezolvi problema asta? pune mana de invata

| Veverita a răspuns:

Notam cu x sticlele de 1 l, cu y sticlele de 1, 5 si cu z sticlele de 2l. dupa aia stim din enunt ca y=25/100*x+x(adica cu 25% mai mult decat x=sticle de 1l); stim ca z=25/100*y=25/100*(25/100*x+x).dupa care aduni x, y, z si egalezi cu 305 si calculele sunt simple.