| sabin89 a întrebat:

Legenda spune că Silen, un apropiat al zeului Bacchus, s-a întâlnit odată cu regele Midas, frigianul. Regele era şi el iniţiat în cultul lui Bacchus de la un poet Orpheus din Thracia. Bucuroşi că s-au întâlnit, cei doi s-au pus pe băute. A adus Midas o damigeană mare cu unul din vinurile lui cele mai bune şi dă-i să meargă. În timp ce Silen bea trei litri, Midas bea un litru şi o treime (4/3 litri). Până dimineaţă au terminat tot vinul şi şi-au dat seama că Silen băuse cu 20 de litri mai mult decât amicul său. Legenda nu mai spune câţi litri au băut în total cei doi. Dar, am putea noi să ştim? Dacă da, cum?

Răspuns Câştigător
| TamplaruAnisoara a răspuns:

52 litri

| sabin89 explică (pentru TamplaruAnisoara):

Aşa un răspuns scurt?

| TamplaruAnisoara a răspuns (pentru sabin89):

3x-4x/3=20
9x-4x=60
5x=60
x=60/5
x=12
3×12+4/3×12=36+48/3= 36+16=52

| sabin89 explică (pentru TamplaruAnisoara):

Mă îndoiesc că Silem şi Midas ştiau să facă astfel de calcule happy

| TamplaruAnisoara a răspuns (pentru sabin89):

Poate regele era mai școlat. Apropo exista si o alta varianta de a calcula?

| sabin89 explică (pentru TamplaruAnisoara):

Nu ştiu să existe şi altă metodă. Eu tot cam aşa o judecasem. Am calculat mai întâi numărul de rânduri. 20 : (3 - 4/3) = 12. Şi apoi 12x3 + 12x4/3 = 52. Deci exact ce ai făcut şi tu. Dar ţi-a plăcut cum am îmbrăcat problema cu o poveste, ca să nu vină Salontanul să zică "Nu se fac teme aici". happy

| TamplaruAnisoara a răspuns (pentru sabin89):

Asta e tema de clasa a 4-a.

| TamplaruAnisoara a răspuns (pentru sabin89):

Mie îmi place matematica indiferent daca e goala goluța sau împopoțonata.

| TamplaruAnisoara a răspuns (pentru sabin89):

3-4/3=12 de când? Cum ai ajuns la acest rezultat?

| sabin89 explică (pentru TamplaruAnisoara):

Am zis 20 împărţit la (3 - 4/3)

| TamplaruAnisoara a răspuns (pentru sabin89):

Eu nu pricep nici așa ce ai făcut ca sa iti dea rezultatul 12.

| TamplaruAnisoara a răspuns (pentru TamplaruAnisoara):

Ba da, m-am lămurit. Ai vrut sa afli cate ture au băut.