| Anonimul151 a întrebat:

1. Cu ce categorie de permis se poate conduce o autorulotă?

2. Cu ce categorie de permis se poate conduce o rulotă? ( ce categorie de permis trebuie să am ca să o pot tracta cu mașina ).

Răspuns Câştigător
| NoTurbinaNoGood a răspuns:

1. Cu B sau C, in functie de greutatea ei.
2. Daca ansamblul masina + rulota nu depaseste 3500kg, poti merge cu B. Pana in 4250kg se conduce cu un curs/atestat pe langa categoria B, iar peste 4250kg e nevoie de categoria BE.
Se iau in calcul greutatile maxime admise, nu greutatea "in stare de functionare".
De exemplu, daca masina mea are 1605kg goala, "in stare de mers", la incadrarea in categorie se citeste masa maxima admisa, adica 2200kg. Pana in 3500kg raman 1300kg, ca sa ma incadrez in categoria B. Deci as putea tracta o rulota pana in 1300kg, doar cu B-ul.
Cu conditia sa ma incadrez in limita de greutate pe care o poate tracta masina dpdv tehnic (scrie in certificat).

2 răspunsuri:
suntserios
| suntserios a răspuns:

Majoritatea autorulotelor sunt sub 3.5t deci cu B.

Majoritatea rulotelor se încadrează că și greutate in împreună cu vehiculul trăgător in 4250kg deci tot cu categ B.

Daca masele sunt mai mari atunci ai nevoie de C1 sau C.