| anonim_4396 a întrebat:

Salut.
Sunt in clasa a11-a mec. prof. si incepand cu anul asta intru pe servis auto ca uncenic si am mai multe intrebari in legatura cu asta:
-ce trebuie sa stiu?
-pot fi platit? Daca da, cu cat?
-la ce ma pun astia sa fac? _))
-pot continua sa lucrez la servis dupa ce termin anul? Si cu cat am sa fiu platit?
Mersi, DAU FUNDA

Răspuns Câştigător
| pufulescu0o a răspuns:

Trebuie sa stii cat se strang suruburile functie de dimensiunea lor. Prima greseala pe care o fac ucenicii este ruptul suruburilor! La suruburile mici mai bine intrebi inainte sa strangi.
A doua chestie, daca ai de montat 3 piese nu montezi 2 si o arunci pe a treia! Intreaba mecanicul daca ti se pare ca nu te descurci. La fel cu suruburile, daca o piesa e stransa cu 7 suruburi, nu pui doar 6!
Or sa te puna sa faci curatenie, foarte des! Munca ta personala in primul an este sa te bagi in tot ce poti, sa ceri sa vezi si sa ajuti si la schimbat roti, si la frane, si la demontat motoare.
La inceput, adica acum in primul an de ucenicie, cauta sa inveti perfect schimbatul rotilor, dejantarea anvelopelor, schimbul de ulei. Daca poti sa inveti si schimbatul placutelor de frana ar fi super!
Un sfat personal, ia in serios munca si nu oamenii din atelier! In service se vorbeste mult si prost, toti sunt laudarosi si buni de gura.

| M1rc3a a răspuns (pentru pufulescu0o):

Mersi bro de sfat chiar am sa incerc sa ma implic, in legatura cu altceva financiar cum erai platit?

| pufulescu0o a răspuns (pentru M1rc3a):

Cu placere!
Despre plata nu pot sa iti spun nimic, eu am inceput acum multi ani cand erau alte reguli. Si nu cred ca conteaza ce spun altii, banii depind de piata din orasul tau si de firma in sine, cat vor si daca vor sa plateasca!

11 răspunsuri:
| NoTurbinaNoGood a răspuns:

1. trebuie sa stii ce e ala motor in 4 timpi, ce e ala curent electric, notiuni de baza peste tot. De exemplu ordinea de strangere a unor prezoane (de chiulasa sau de roata). Componentele transmisiei.
2. mi se pare ca exista o indemnizatie pe care o primeai la scoala pentru orele de practica, dar nu stiu detalii; intreaba dirigintele. Din service teoretic nu iei nici un ban, foarte rar mai primesti de la mecanici bani de un suc, daca esti serios si stai cu ei sa-i ajuti.
3. daca service-ul este interesat de tine, da, poti lucra atat part-time (dupa ore), cat si norma intreaga; dar trebuie sa fii bun pentru asta. Salariul unui ucenic in mecanica poate fi minimul pe economie sau vreo 3000 de lei de inceput, dupa care, majoritatea service-urilor platesc mecanicii cu procent din sumele incasate pentru manopera efectuata de ei. Sa zicem ca vei primi 35% din manopera, deci daca faci o lucrare de 1000 de lei, 350 de lei ii vei primi tu. Aia pot fi banii pe o zi sau pe doua-trei, in functie de cum te misti. Sari de 200 de lei pe zi, oricum (asta inseamna peste 4000 de lei pe luna).
Depinde foarte mult unde nimeresti. Unele service-uri platesc bine, angajeaza legal si nu faci mai mult de 9 ore pe zi, altele te pun sa lucrezi improvizat, abia daca te angajeaza cu minimul pe economie (in acte), iar ca sa castigi 4000 de lei trebuie sa lucrezi cate 13 ore pe zi, inclusiv sambata.

| relian a răspuns:

De ce sa te plateasca daca esti la scoala. Practica face parte din scoala, deci nu te plateste nimeni cu nimic, tu trebuie sa ajungi acolo cu ce stii, sa maninci ce stii, exact ca si la acoala la cursuri.

Auzi la tine, vrei sa fii platit laughing e bun, dar aia pana acum la scoala teau platit cumva?

De stiut trebuie sa stii ce ai invatat teorie, banui ca ai invatat ceva si nu esti pe dinafara total.
Aici vei face practica, adica ce ai invatat teorie, o sa pui in practica.Nu iti cere nimeni sa stii deja sa faci, dar macar trebuie sa stii teorie.
Daca poti lucra la serviceul ala dupa ce termini? Nu poti, sau inainte sa termini, daca esti bun, daca aia vad ca te pricepi, tu poti sa intrebi daca cumva au ceva locuri libere acolo, ca ai fi curios.

Daca aia au posturi libere, stiu ca te pricepi, te poat primi, in caz ca vad ca esti slab, sau au toate posturile ocupate, no sa dea aia afara pe altul sa te bage pe tine.

| vlllaaddd a răspuns:

Service*
1.trebuie sa stii cum sa faci misto de oameni cand nu sunt prin preajma si sa faci maimutele de acolo sa rada cu vorbe obscene
2. 1-2 lei daca ai noroc dupa ce vii de la simpa
3. maxim te vor trimite la simpa sa le cumperi de mancare si sa te intorci cu o sacosa plina de sandvisuri, gogosi suc si batoane de ciocolata
4. doar daca le zici ca te vei duce din nou la simpa cand le e foame si devii sclavul lor personal

Funda? happy

| vlllaaddd a răspuns:

Doar am spus cu ce te vei asemana daca vei lucra in acel loc nu trebuie sa te ataci, nu e o rusine sa muncesti happy pup

| M1rc3a a răspuns (pentru vlllaaddd):

Bro nu m.am atacat deloc am raspuns la haz cu haz_)) de asemanat nu ma pune in aceeasi oala cu maimutele alea_)) cat despre munca de sclav pe langa aia 1 2 lei te recompensa si cu niste batoane de la simpa?

| vlllaaddd a răspuns:

Ba din potriva bro, te punea sa mergi cu salopeta murdara si rupta la magazin iar pe drum era plin de fete frumoase sad crying iar cand te intorceai nu te recompensa cu nimic, daca luai si tu un baton zicea ca iti taie mainile jos si se uita la tine cu o privire de criminal si nu mai vorbea cu tine toata ziua laughing

| vlllaaddd a răspuns:

rolling on the floor laughing pe mine m-a vazut o data fosta si cand m-am indepartat de ea putin s-a auzit rasul ei m-am simtit ultimu om sad

| anonim_4396 explică (pentru vlllaaddd):

Cred ca nu ia parut ca ti.a dat papucii_)) Asa burlac ajung si eu daca nu renunt la meserie_)) mai bine boschetar curat decat lăutar murdar_))

| vlllaaddd a răspuns (pentru anonim_4396):

A ras destul de mine dar am ras si eu de ea cand imi zicea daddy in mesaje si dupa ma chema afara