| anonim_4396 a întrebat:

Aerul conditionat consuma benzina/motorina? (la masini)

12 răspunsuri:
| emoboy a răspuns:

Consuma deoarece motorul mai trage de un compresor care trimite aer printr-un intercooler care raceste aerul.La benzinare se simte mai mult.

suntserios
| suntserios a răspuns:

Da consuma deoarece exista diverse compresoare care pun in functiune AC

| WhatheWow a răspuns:

Da, consuma cam un litru in plus la suta de km. deoarece aerul conditionat e produs de un compresor care e actionat de motor.o

| mixxjim a răspuns:

Da, consuma si combustibil: "Din estimările Laboratoarelor Naţionale de Energie Regenerabilă (LNER) se pare că sistemele tradiţionale de aer condiţionat consumă aproximativ 5 la sută din consumul anual de combustibil al unui vehiculului în S.U.A şi 3 la sută în Europa şi Japonia" sursa http://www.informatiiauto.ro/......uid76.html

anonim_4396
| anonim_4396 explică:

Consuma benzina/motorina, dar nu prea mult. Ii dai drumul cat sa se raceasca aerul, apoi dai drumul normal la aer.

| Ekcstsy a răspuns:

Cum a zis Filosoficus. 1L in plus la suta de km dar se merita sincer mai ales daca ai un drum lung. Nu e indicat in schimb cand faci drumuri scurte si opresti de multe ori masina sa il tii pornit.

| Mefist0 a răspuns:

Nu, aerul conditionat consuma bateria.

| 88Kronstadt a răspuns:

Daaaaaaaaaaa! Indiferent de constructia lui, sau de marca masinii, va manca din combustibil!
Vei scapa de asta, doar daca iti faci masina pe energie solara, sau alta sursa alternativawinking Cand vei reusi, sa-mi spui si mie happy

| BogdanCampion a răspuns:

Nu, la toate masinile aerul conditionat este 100% electric

| suntserios a răspuns (pentru BogdanCampion):

Serios?

| ombladon a răspuns (pentru BogdanCampion):

Si ca sa incarce bateria, alternatorul consuma implicit benzina...

| unknownn a răspuns (pentru BogdanCampion):

Nu la toate masinile e 100% electric.
Sunt unele masini la care consuma combustibil.