| Feyenooord666666 a întrebat:

Ajuta decarbornizarea la motoarele de benzina?

Răspuns Câştigător
| NoTurbinaNoGood a răspuns:

Nici la diesel nu face mare lucru.
Motoarele trebuie curatate mecanic, nu chimic. Service-urile au masini de spalat cu presiune, baga acolo galeriile de admisie, egr, chiulasa. Abia de acolo iesi cu motorul curat. Decarbonizarile iau ele ceva-ceva, dar acolo unde depunerile sunt in strat gros, pariez pe oricat ca nu le poate disloca pe toate. Si ce rezolvi daca aveai o pata de 5cm de depuneri, apoi ramai cu 4?

2 răspunsuri:
| mgtow a răspuns:

Nu pentru ca benzina e mai limpede si arde mai bine fara sa lase reziduri in motor.

| Stefancalin1997 a răspuns:

Decarbonizarea e frectie la picior de lemn, e ca efectul placebo, de abia rezolvi ceva cu cea mecanica.