| teknoob a întrebat:

Am 16 ani si vreau sa-mi cumpar un scuter de 50cc. Am citit ca trebuie sa am dovada absolvirii unui curs de legislatie rutiera dar nu stiu cum se face asta, adica trebuie sa merg la o scl de soferi, dau intre 50-70 ron si trebuie sa dau un examen asa cum se la categoria B? adica ala cu 26 intrebari... bla bla bla. Nu pot plati putin mai mult si sa-mi dea direct foaia aia fara sa ma stresez? daca cineva e din cluj si a fost in aceiasi situatie sa-mi zica si mie cum a procedat si daca l-a luat fara sa faca nimic, sa precizeze la ce scoala a fost. Multumesc

Răspuns Câştigător
| FurtunaDiesel a răspuns:

Legal:
- Fisa medicala;
- Test psihologic;
- Cursuri absolvite;
- Examenul dat dupa cursuri absolvit;

Ca in Romania:
Te duci la un instructor auto pe care il cunosti sau la o scoala de soferi mai mica cele mari nu se implica cu persoane care nu sunt cunoscute de nimeni din interiorul scolii si cu 100 de lei iti elibereaza pe loc sau in maxim 2-3 zile dovada de legislatie rutiera si gata!

3 răspunsuri:
| devilll a răspuns:

Mai bine du-te si fa cele doua saptamani de teorie si invata un pic ca este spre binele tau examenul nci eu nu l-am dat dar am facut scoala pentru permis si mi-au eliberat si dovada de curs si umblu cu scuteru ca n-am fo capabil sa-mi iau permisulaughing

| Troll a răspuns:

50cc cere carnet categoria A... 49cc nu are nevoie de carnet

| Adelin04 a răspuns:

Nu trebuie sa faci un test propriu zis cum ar fi cel cu 26 de intrebari. Vei face cateva ore in care ti se va explica importanta semnelor de circulatie si alte chestii legate de acest capitol. Dar cred ca se pot da si fara sa faci aceste ore, incearca ori la un politist ori la o scoala de soferi care sunt dispusi sa iti dea acel atestat, pretul cred ca este intre 100 si 200 lei noi