| Bogdan8102 a întrebat:

Am acordat astăzi prioritate unei mașini de poliție care avea cedează, dând un flash scurt (fiind și aglomerat, bara la bară). Mă întrebam dacă poliția agreează acest procedeu de a da prioritate în trafic. Dau funda la cerere!

Răspuns Câştigător
| helpforyou a răspuns:

Nu este o procedura standart, deci nu este obligatoriu sa dai prioritate.
Acest obicei se foloseste pe autostrada cand nu circuli pe banada a I a.

5 răspunsuri:
| Violleta2022 a răspuns:

Flashurile sunt interzise in trafic!
vezi sa nu o patesti cu semnalizarea asta ilegala!

suntserios
| suntserios a răspuns:

Ai fost politicos și i ai lăsat pe oameni să intre în trafic. Ce ar fi de agreat sau nu aici?

| sierra1 a răspuns:

Poliția "agreează" doar ce e legal - tipărit și publicat in MO

Merci pentru intenția de a (acor)da fundă dar păstreaz-o pentru tine

| NoTurbinaNoGood a răspuns:

Nu există sancțiune pentru acordare de prioritate acolo unde nu trebuie.
Iar polițiștii cu semnalele stinse sunt șoferi de rand, ca și noi. Majoritatea apreciază dacă îi lași să se bage.
Dacă un polițist s-a trezit cu fața la cearceaf și te oprește pentru treaba aia, poate doar să te mustreze, și să îți verifice altele pe la mașină.

| Crackman a răspuns:

Pentru ei sa beneficieze este bun dar dacă nu te arde