| Rico_1149 a întrebat:

Am dat scoala pe un VW Polo TDI (diesel) acum am un VW Golf pe benzina imi puteti da niste sfaturi la plecarea de pe loc / in rampa?

Răspuns Câştigător
| Homye18 a răspuns:

Salut. Pai e simplu nu de alta dar asa am patit si eu ( am facut scoala pe Logan Diesel si eu am Logan pe benzina ). Faptul ca motorul diesel iti ofera cuplu la turatie mica ( adica in panta iei usor piciorul de pe ambreiaj si pleaca singura ) la benzinar trebuie sa o turezi pe la vreo 2.500-3.000 de rot/min ( in functie de unghiul de inclinare al pantei ) si apoi sa iei piciorul dupa ambreiaj. Desigur eu vorbesc aici fara folosirea franei de mana la pornirea din panta.

5 răspunsuri:
| FurtunaDiesel a răspuns:

Nu este absolut nici o problema. Te obisnuiesti prima oara foarte bine cu masina mergi o saptamana pe drum nivelat fara sa ai nevoie de plecarea din rampa si apoi o sa ti se para normal si la plecarea din rampa vei pleca la fel de usor ca si cu cea diesel. Singura diferenta este ca cea pe benzina trebuie turata mai mult!

| The21Luk a răspuns:

La benzina trebuie sa turezi mai mult motorul la plecarea de pe loc. Fa cateva incercari intr-un poligon, si o sa te obisnuiesti.

| pandadesignro a răspuns:

Rico, singura diferenta intre diesel si benzina e ca ambreajul raspunde mai repede la comenzi pe benzina, trebuie sa te joci mai mult cu el, la diesel poti fi mai puturos si cu ambreajul. dar crede-ma nu e o mare diferenta, te obisnuiesti repede.

| GabyLondo0 a răspuns:

Daca nu ai asa de mare experienta poti pleca din rampa si cu frana de manahappy dar motorul pe benzina trebuie turat mai mult

| Stefania_7107 a răspuns:

Ti apasata pedala de frana, si incet iei piciorul de pe ambreiaj. Dupa ce a cuplat ambreiajul iei si piciorul de pe frana si apesi pedala de acceleratie...big grin
Ai grija sa nu opresti motorul tongue
Sper ca nu am gresit tongue