| Ionut3222 a întrebat:

Am o intrebare din domeniul automobile poate ma ajuta cineva. Am montat un kit complet luk (rulment, ambreaj, soare si volant) pe un astra j 1.7 cdti 2010, si am o problema, ce-i drept o aveam si inainte sa schimb acest kit. Si anume: cand tin cursa apasata maxim la pedala, si incerc sa bag treapta I sau ambreiaj, agata unpic la mijlocul cursei. In mers schimba perfect iar direct in alte trepte intra perfect, face figura doar in 1 si reverse. Stie careva ce o fi? o fi din cauza ca acum rulmentul e din plastic si nu ca cel OEM de fier? ce sa mai fac? am aerisit, am schimbat pompa din pedala, tot nu scap de acest fenomen.

1 răspuns:
| Simpatic a răspuns:

Nu sunt specialist si nici nu ma dau unul! nu repar masini la garaj si nici mecanic nu sunt.
pot doar sa spune ce banuiesc eu, nu inseamna ca trebuie sa o iei de buna!

exista de obicei 2 cauze pentru ce intampini tu, fie la timonerie fie la cutia de viteze. asta in conditiile in care ai schimbat kit complet ambreiaj

recomand sa urmaresti si acest tutorial, zice cateva chestii interesante tipul asta

https://www.youtube.com/watch?v=_8S9zbV3M_k