| Burdetiu a întrebat:

Am o Piaggio Ciao si are o problema la curent.Nu ii da curent la bujie daca tin firul de la motor pe cadru sar scantei iar de la bobona de inductie pe mine ma curenteaza tare dar la bujie nimic.Ce poate sa fie?

1 răspuns:
| Radu921 a răspuns:

Scoti bujia, o conectezi cu cablul si atingi cu partea filetata de cadru (sa aiba masa) si incerci din nou, cu manusi de cauciuc de data asta. Daca ai scanteie intre electrozi e de la amestecul carburant daca nu ai scanteie e ori de la bujie ori de la conexiunea bujiei cu cablul de tensiune. E bine sa le schimbi pe amandoua ca sa nu mai ai batai de cap.