| nicol77ops a întrebat:

Am pus firele rosu si portokliu la + si negru la - merge f bine dar imi manank bateria pentru ca stau aprinse tot timpul ledurile de pe fata casetofonului si ecranul nu afiseaza. dau fundita!

Răspuns Câştigător
| Arthur a răspuns:

Cum ţi-am mai spus, ai nevoie de două plusuri. De aceea nu apare afişajul ( dacă acel obiect funcţionează ). Cum a spus şi larix, acel galben este de la antena automată ( cea cu motoraş ). Trebuie să mai ai încă un fir de plus, tot roşu sau portocaliu.
Vezi dacă nu ai notaţia pe capacul aparatului.
Şi ai grijă la opţiunea Power, dacă o ai pe potenţiometrul de volum sau pe vreun butonaş aparte. Dacă nu accesezi Power-ul nu va funcţiona de asemenea.
Ţi-aş da mai amulte detalii dar nu ai indicat despre ce tip de aparat este vorba.

3 răspunsuri:
| Angel0 a răspuns:

Galbenul nu se leaga, deoarece este o iesire de +12v pentru antena electrica.

| Arthur a răspuns:

Pentru că trebuie să foloseşti două plusuri : unul permanent şi unul care vine după contactul general ( cheie ).

| nicol77ops explică:

Daca pun firul rosu si galben la + si cel negru la -celelalte fire de alimentare nu au nicio reactie indiferent de cum le pun.
dar am pus doar galben la + si negru la - si totul e ok dar nu afiseaza ecranul. POATE FI DEFECT?