| anonim_4396 a întrebat:

Am schimbat uleiul si filtrele la un VW caddy. cum scanez computerul de la bord?

3 răspunsuri:
| CristiDinBucuresti a răspuns:

Te duci cu ea la un electrician auto sa ti o facă, degeaba te bagi tu ca nu vei stii.

| relian a răspuns:

Sa scanezi computerul masinii pentru ce? Atita timp cit nu ti se aprinde lumna aia ca un motor nu ai de ce sa scanezi.Dar daca tot vrei s-o faci scanarea se face cun scaner normal.De unde faci rost de scaner? Il cumperi pentru ca nu iti da nimeni moca, eventual mergi la un mecanic care are scaner dar probabil o sa te taxeze pentru asta.O alta metoda ar fi sa ai un amic, prieten care are un scaner si o poti face gratis. Daca vrei sa ai un scaner al tau il poti cumpara de pe ebay stiu si eu cu 25 de dolari, unu asa simplu, de buzunar.Acest scaner iti va scana calculatorul masinii ca oricare alt scaner oricit de performant ar fi el.Singura diferenta este ca nu o sa iti spuna ce reprezinta un anume cod in caz ca o sa iti apara unul.Insa nu e problema, stiind codul cauti pe net si afli imediat cu ce se maninca acel cod.Eu de ex am un scaner asa micut, ceva mai mic decit o palma.A stai nitel ca poate nu am inteles eu. Daca ai cumva scaner si intrebio doar cum se face scanarea aia este simplu. Poti scana doar masinile car au computer in bord, ceva masini dupa anul 97 daca nu ma insel.Fiecare masina cu computer are undeva o mufa, iar tu introduci mufa scanerului acolo, pui contctul la masina, ori pornesti masina si acel scaner se va aprinde.Nu functioneaza cu baterii ci cu curent de la masina atunci cind este conectat.Cind se va aprinde, acum depinde si ce model de scaner ai, deci are un meniu.Cel mai simplu de care tiam vorbit nu are deci 2 butoane si un afisaj micut unde iti apare scan in dreptul unui buton sau read, apesi acel buton si apoi astepti, scanerul incepe sa scaneze si dupa citeva secnde max un min iti va afisa ceva pe acel display.Va incepe cu cod si va apare 0 in caz ca nu sint coduri. Apoi cu alt buton ce derulezi sus jos mergi si citesti cea mai gasit scanerul.O sa vezi chestii prescurtate sau fraze intregi cum am spus depinde ce scaner ai, dar in general o sa stii ce inseamna ce apare pe display.O sa apara o2 care inseamna senzorul de oxigen, apoi sensorul de caldura sau nu stiu cum i se spune in RO, daca masina este ready, adica cate ready are, asta pentru inspectia tehnica.De obicei sint aproximativ cam 8 ready, Daca toate sint ready o sa apare 8 ready si etc.Deci sa ai tu scaner ca o sa te descuri cu siguranta. Poate sa iti apara 2 not ready ce inseamna ca undeva ai o problema sau ca a fost deconectata bateria, adica computerul a fost lipsit de curent si trebuie sa mai mearga o vreme pina citeste cu claritate toata masina. Oricum cum am spus o sa te descurci.

anonim_4396
| anonim_4396 explică:

Se reseteaza cu un tester.