| stefi_3128 a întrebat:

Am un opel astra din 2001 si as vrea sa stiu daca este euro 3 sau 4, tipul motorului este Z1, 6XE 02MR1045

3 răspunsuri:
| rossi46 a răspuns:

Tipul acesta de motor este practic un upgrade adus vechiului motor pentru a-l aduce la normele Euro 3. Daca ai adus masina din Germania atunci se creeaza o oarecare confuzie. Normele lor D aparent echivalente cu Euro sunt subapreciate la noi adica D3= Euro 2, D4= Euro3 etc. Daca ai ceva relatii o poti inmatricula si corespunzator normei D!

| benny a răspuns:

E greu sa te uiti in cartea tehnica a masinii?