| adrenalin a întrebat:

Am un scuter HONDA NES 125 si am o problema la el. Il pornesc merg cu el si cand il opresc nu mai porneste cateva minute. Un prieten mi-a spus ca este de vina cititorul de la magnetou si nu imi da scanteie la bujie cand trebuie. Care ma poate ajuta si pe mine?

Răspuns Câştigător
| FurtunaDiesel a răspuns:

Pai pot fi sute de motive:
- Magnetou;
- Cititor magnetou;
- Carburator;
- Ambreaj;
- Arc ambreaj;
- Bujie;
- Senzor aprindere;

Si mai continua lista inca vreo 3 ore... eu iti recomand un service auto fiindca daca nu te urci pe ea si nu mergi (Cineva care se pricepe) nu iti vei da seama ce are!

2 răspunsuri:
Salontanul
| Salontanul a răspuns:

Buna. Nu stiu daca-ti va fi de folos dar am patit ceva asemanator cu o masina. Cand se racea pornea iar. Am aflat ca firul care dadea scanteie la capacul ruptor-distribuitor (delcou in termeni populari) era intrerupt. In mers se incalzea si plasticul se dilata si nu mai facea contact. cand o opreai nu mai dadea scanteie. Cand se mai racea plasticul se strangea si firul iar atingea. Incearca sa vezi daca un fir de la magnetou pana la bujie este intrerupt. Daca nu te pricepi sa verifici spune-i asta unui electrician auto.

| adrenalin explică:

Doar ca daca il tin pornit functioneaza, dar daca il opresc trebuie sa stau 2 sau 3 min pana isi revine. Cand este mai rece functioneaza perfect dar cand se inclazeste incepe se mearga intrerupt la o turatie mai mica.