| EmaMaria2000 a întrebat:

Am un Tico, şi îmi bagă benzină în baia de ulei ..De la ce poate fi? Dau funda.

4 răspunsuri:
| corbulalbrosu a răspuns:

Cand este defecta garnitura de chiulasa trece lichidul de racire in ulei. Benzina poate trece in ulei doar pe la segmentii de pe piston care pot fi foarte uzati, sau asezati in linie.De asemenea verifica si pompa de benzina.

| NoTurbinaNoGood a răspuns:

Probleme la scanteie, sau la alimentare, adica amestec prea bogat.
Ar putea fi si compresia prea slaba, din cauza segmentilor, dar mai rar se intampla doar asta.
In primul rand, trebuie scoase bujiile si examinate. Daca una e mai neagra decat celelalte, schimba bujia si fisa de pe acel cilindru, si fa niste km (macar vreo 100), apoi scoate-le iar si vezi daca s-a mai inegrit.
Daca nu e asta, si toate bujiile sunt negre, mergi la un mecanic sa verifice alimentarea si compresia.
Cand rezolvi problema, fa schimbul de ulei, ca strici motorul cu uleiul asta contaminat cu benzina.

| DataSoft a răspuns:

A cazut coclenderul in baie laughing

| Florian20405 a răspuns:

Garnitura de la chiuluasa.