| Andrei0986272 a întrebat:

Are ceva dacă folosesc cauciucuri iarna spate și fata fara?
Acum cat e vara mulțumesc!

5 răspunsuri:
| mihai69 a răspuns:

Cauciucurile de iarnă folosite vara conduc la mărirea distanței de frânare. Plus că se tocesc mai repede. Și nici în viraje nu prea te ajută. Mai ales dacă sunt doar pe spate. Sau poate o faci înadins, pentru drifturi?

| NoTurbinaNoGood a răspuns:

Fata fara? laughing
Adica mergi cu jantele goale, sau cum?

Anvelopele de iarna sunt foarte galagioase vara, si prea moi. Se controleaza masina mai aiurea cu ele, iar pe ploaie sunt mai predispuse la acvaplanare, neavand pe ele santuri gandite sa fereasca apa. Dar referindu-ne strict la deplasare si legislatie, nu e nici o problema daca folosesti anvelope de iarna in timpul verii.
Dar nici recomandat nu e.

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Eu doar de iarna folosesc.

| Mihai0101 a răspuns:

Cele de iarna se uzeaza mai repede pe asfalt deci nu prea sunt bune vara si mult mai galagioase.

| Dannnnii a răspuns:

Nu are nimic vara, doar le tocesti mai repede pentru ca sunt construite differit. Iarna o sa ai probleme daca nu sunt toate de iarna.