| dannyl a întrebat:

As vrea sa cumpar o masina second hand, avand ca buget 5000 - 6000 de euro. Bugetul este deja stabilit, deci nu sunt interesat de "mai pune niste bani si iti iei masina X".

Evident, as avea nevoie de niste sfaturi, sau mai dergaba sugestii, despre ce sa aleg. Asa, aruncand o privire pe Autovit, mi-au sarit in ochi Ford Focus, Opel Astra, Kia Ceed, poate Chevrolet Cruze, de prin 2008 - 2010. Mai trebuie sa ma interesez, oricum, sunt deschis catre orice sugestie.

Mai stiu ca nu ma intereseaza marci franceze si nu ma intereseaza variante din targ/de la samsari.

Ce as vrea:

- in primul rand: fiabilitate;
- pe benzina;
- un minim de 90CP, maxim nu stiu...sa zicem 115.
- 5 usi;
- consum acceptabil.
- costuri mici de intretinere;
- cat mai multe dotari plus cat mai putini km si ani vechime, evident, in limita de pret.

Daca mai trebuie sa va ofer alte detalii, sa imi spuneti, va rog.

Apreciez orice sfat serios si la obiect, eventual si cu ceva argumente. Multumesc anticipat.

4 răspunsuri:
| NoTurbinaNoGood a răspuns:

Astra H are cea mai mica motorizare de 1.4 90cp, deci e cam ceea ce iti doresti. 1.6 Twinport e foarte laudata, are undeva peste 100cp, si am inteles ca sta foarte bine la consum. Caroseria foarte buna, aspect ok, piese ieftine...
Depinde insa si ce gasesti, daca zici ca nu vrei de la samsari trebuie sa alegi din ce gasesti la proprietari, lucru nu tocmai usor.
Nu recomand Golf 5, mai ales ca vrei pe benzina...

| MariusF23 a răspuns:

In banii astia cred ca prinzi o Astra H de 1.4 100CP destul de ok.

| Sarcopt a răspuns:

Opel Astra, Zafira sau Vectra. VW Golf 4. Din căte ştiu Fordul este scump la piese. dacă aş avea bugetul tău una din cele enumerate mi-aş lua...o zi bună

| CosminALX a răspuns:

Golf, sau focus, nu recomand masini frantuzesti fiindca detin una de 2 ani si nu sunt multumit de ea. Acum astept si eu "craciunul" sa o schimb pe un a3 sau ceva mai "premium"