| anonim_4396 a întrebat:

Avantaje/ dezavantaje Alfa Romeo 147?

Răspuns Câştigător
| EneCristian a răspuns:

? Ce fel de avantaje? In ce scop?(oras naveta lunga masina de familie)? Pai este un coupe bun stiu ca sunt fiabile DAR mai au clasica alfa romeo( mai se strica ceva nu stiu exact ce la acest model) insa sunt oke bune in oras deci merita daca o scoti sub 2000 euro si fara defectiuni.

1 răspuns:
| NoTurbinaNoGood a răspuns:

Nu cunosc modelul, dar am avut ceva contacte cu Alfa Romeo, si am ramas fan.
Foarte solide, mai ales la caroserie. Am un prieten la a 2-a Alfa, cu prima a devastat un gard cu stalpi de beton si am schimbat doar bara pe spate (ziceai ca e atinsa in parcare), cu cealalta a agatat un Mercedes la 180, intr-o depasire (ala nu l-a vazut si a iesit peste el in depasire), a stricat doar o aripa, si a zgariat-o pe portiere. Mercedes-ului i-a luat bara cu japca rolling on the floor
Foarte stabile, motoarele foarte foarte agresive.
Se spune despre ele ca nu sunt fiabile... Taranoii zic asta. Eu n-am vazut proprietari nemultumiti. Piesele sunt intr-adevar scumpe, dar e o masina premium, nu un... Volkswagen de facut piata.
Pentru aspect, eu as alege un 159. De ala are acum prietenul asta al meu, motor 1.9 JTD, care de fapt e motorul 1.9 CDTI intalnit si pe Astra GTC, insa cu un soft mult mai agresiv. Avea 180cp din fabrica, asta e remapat la 210, cu ceva setari pe sub capota.