| Warpid a întrebat:

Aveți idee dacă astăzi 24 ianuarie, știu ca este mica unire, drpciv este deschis deoarece pe site-ul lor nu scrie detaliat?

2 răspunsuri:
suntserios
| suntserios a răspuns:

Nu e, nicio institutie a statului nu lucreaza azi

| relian a răspuns:

Nu este mică unire, ce unire a cui? Este formarea statului România. Mica unire zi unii așa, aș putea spune chiar aiurea, odată ce țările romane nu mai fusese vreodată unite.

Deci, denumirile astea, mică, marea unire, mi se par niște chestii total pe dinafara, greșite.
La 24 ianuarie 1859 doua tari sau unit pentru a forma o alta țară, asta e tot.

Dacă aceste provincii ce sau unit mai tirziu toate, făcuse parte cineva dintre țară, aia cu siguranță nu fusese RO, Iara locuitorii nu erau romani, erau daci.

Chestia asta cu mică și marea unire, a fost băgată pentru propaganda, sa arate ca noi romanii suntem pe aici de cand flocea fata mare laughing ceea ce este greșit, romanii ca popor apăru după retragerea Romei din Dacia.

Este adevărat ca populația acestor zone vorbeau aceiași limba, dar nu erau uniți intr-o singura țară, erau separați, fiecare cu țărișoară lui.

Asa si Germania dacă sa zic se unește cu Austria, hai sa zică aia marea unire, fis laughing

Așa ca pe data asta de 24 ianuarie anul X 2 tari mai mici sau pus împreună și au format o alta țară, așa apăru România.

Numele este preluat de la vechiul imperiu Roman de răsărit, sau bizantin cum mai este cunoscut, care la timpul cine a existat nu sa numit nici Bizantin și nici de Rsarit, se numea simplu ROMANIA, Iara locuitori îs spuneau Romei, adică urmașii Romei.

Cam de acolo vine numele Tarii noastre.Restu îs basme povesti.Asta este istoria adevarata.