| blockbuster a întrebat:

am 12 ani, si sunt pasionat de motociclete, motocrossuri sau ATV-uri. pot conduce undeva motocicleta de 49 cmc? Am auzit ca unii conduc legal la 12 ani. Eu as putea? Si daca sunt cursuri, in judetul Vaslui, mai exact in Barlad. Ma puteti ajuta?

6 răspunsuri:
Ioandelasal
| Ioandelasal a răspuns:

Pe drumurile publice nu in mod legal. Conform OUG nr. 195/2002 (Codul rutier) si Regulamentului de aplicare aprobat prin HG 1391/2006 trebuie sa ai varsta de 16 ani si permis de conducere de categoria A1(pentru motocicleta) si B1 pentru ATV. Numai bine!

| mgtow a răspuns:

O poti face dar sa nu fie cineva care sa iti traga teapa cu motocicleta sa nu te bage in belea

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Nu

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Nu necesita...si eu am 12 ani si ma dau cu el dar unde trec masinile (pe sosea) nu ai voie... dar prin cartier sau ma rog unde sa nu fie politie te dai tongue pe sosea te poti da la 14 ani cand ai buletin

| nicusor19 a răspuns:

Sincer eu nu am auzit ca ai dreptul de a conduce motor/motocicleta de 49, legal la 12 ani.Limita legala de varsta este de 16 ani sau cel putin asa stiu euhappy

| Bytza91 a răspuns:

Salut esti cam tinar pentru asa ceva eu cind aveam 12 ani abia daca ma plimbam cu bicicleta si e mai bine sa o iei de jos adica mai asteapta pina pe la vreo 15 cam asa si iti iei un scuter mergi 3-4 ani si dupa aia poti sa treci si la motor. Eu asa am facut si am un cbr de 600rr.