| AnKa76 a întrebat:

Am cumparat un ulei Castrol 15W40 dar nu scria pentru ce fel de motor este, diesel sau pe benzina. Vreau sa stiu daca il pot folosi pentru diesel. Va rog sa ma ajutati, ofer funda :*

3 răspunsuri:
| mgtow a răspuns:

Fara probleme il poti folosi pentru ca are vizcozitate mare si e recomandat pentru motoarele diesel.

| ombladon a răspuns:

Si de ce l-ai cumparat daca nu stii la ce se foloseste?

| Maioru a răspuns:

Daca nu scrie pe bidon pentru ce este(diesel sau benzina) te orientezi dupa cifra dinaintea W(10, 15,20) si ce trebuie sa stii este ca cu cat cifra dinaintea lui W este mai mica cu atat uleiul este mai gros care poate fi folosit la motoarele diesel si cu uzura mai mare.OK?