| LOREDANA19 a întrebat:

Buna,am o mica problema din pacate... mi-am vandut masina la un asa zis prieten pe vremea acea si din pacate i-am dat toate actele daca tot ne aveam ca prietenii, din pacate respectivu a dat masina mai departe fara sa o transcrie si a ramas pe numele meu... as putea sa o radiez cumva doar pe baza ontractului de vanzare cumparare si al copiilor dupa toate actele masini? va multumesc

Răspuns Câştigător
| NoTurbinaNoGood a răspuns:

Da, o poti radia fiscal in baza contractului V-C, si iti recomand sa mergi si la politie sa depui o plangere ca nu s-a efectuat transcrierea, iar la primul control mai amanuntit (adica daca politia va cere colegilor sa verifice masina in baza de date), se vor retine placutele de inmatriculare si talonul, iar actualul proprietar va fi nevoit sa o inmatriculeze pe numele sau (si sa plateasca taxa daca e inmatriculata inainte de 2007).

3 răspunsuri:
Ioandelasal
| Ioandelasal a răspuns:

Da, o poti radia.

suntserios
| suntserios a răspuns:

Ia legatura cu cel care detine masina si spune-i sa faceti actele corect. Daca tu o radiezi si el nu stie o cam incurca, e ca si cum ar merge cu o masina neinmatriculata

| Vektor a răspuns:

Poti sa o dai furata ca sa-i faci un bine smug