| dorina200 a întrebat:

am o skoda fabia si atunci cand merg cu viteza foarte mica (viteza intai) si dau intr-o gropa se aude un zgomot ca un bocanit.dar numai cand dau in gropi.la drum lin nu se aude.iar cand am viteza si iau o groapa se simte rau pe partea stanga spate.sa fie amortizorul? astept pareri

4 răspunsuri:
regis
| regis a răspuns:

Un element al suspensiei este uzat sau (mai putin probabil) destrans. Nu poate fi identificat exact decat dupa ridicarea masinii pe elevator.

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Poate sa fie o bucsa.
Oricum trebuie sa ajungi cu ea la mecanic ca se schimba greu daca nu ai presa.

| Jicarean_Calin_1960 a răspuns:

Nu-i obligatoriu sa fie amortizatorul, pot fi si bucsile uzate, doar daca demontezi amortizatorul poti vedea cum stai cu bucsile!

| Radu921 a răspuns:

Cel mai probabil e sistemul de prindere a telescoapelor fata de sasiu (parca ii zicea flansa cu rulment dar nu sunt sigur) si posibil si telescoapele. Pentru investigare trebuie sa sui masina pe un elevator sau una cate una pe cric dar pe elevator se vede mai bine motivul si exact ce trebuie schimbat. Costa cam 300=500 RON in service, piese si manopera. (Simptomul e frecvent la masinile peste 5 ani dar multi se limiteaza la a evita mai eficient gropile)